İsrail ordusu, iki yeni F-35 ‘Adir’ savaş uçağının İsrail Hava Kuvvetleri’ne 14 Temmuz’da katıldığını açıkladı.

İki yeni F-35 ‘Adir’ savaş uçağının Nevatim Hava Üssü’ne indiğini belirten ordu kaynakları, uçakların Aralık 2017’den itibaren İsrail Hava Kuvvetleri’nde operasyonel hale gelen F-35 “Adir” filosuna katılacağı belirtildi.

Yeni gelen uçaklar ile İsrail Hava Kuvvetleri’ndeki F-35 sayısı 16 çıkmış oldu. İsrail, 2019 yılının sonuna kadar 20 adet F-35 sayısına ulaşmayı planlıyor.Hava Kuvvetleri’nin 2024 yılına kadar da toplam 50 adet F-35’i envanterine katması bekleniyor.

İsrail, ‘Adir’ (İbranice’de güçlü) olarak adlandırılan F-35 savaş uçaklarında kendi elektronik sistemlerini kullanıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanı Orgeneral Amikam Norkin, İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke olduğunu Mayıs 2018’de açıklamıştı. Norkin, “F-35 filosu operasyonel bir filo haline geldi. F-35’i Orta Doğu’nun her yerine uçuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail, Türkiye’ye F-35 satışını durdurmak için Washington’da lobi faliyetleri yapmıştı. İsrailli yetkililer ve pek çok kişi Washington’un Türkiye’ye F-35  satışını durduracağına inanıyor.

Ankara’nın Rus yapımı S-400 Hava Savunma sistemlerini satın alacağını Aralık 2017’de duyurduğundan bu yana Avrupa başkentlerinde NATO müttefiki bir ülkenin Rus yapımı hava savunma sistemini ve F-35 uçaklarını beraber nasıl işletecekleri gündeme gelmişti.

Kaynak: Ajanslar, Breaking Defense, Sputnik, Haaretz,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here