İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Boeing P-8 Poseidon MRA1 denizaltı karşıtı savaşı (ASW) uçağı ilk uçuşunu ABD’nin Renton yakınlarında gerçekleştirdi.

Deniz karakol uçağının pilotları, Silahlar Sistem Görevlileri ve bakım personeli 6 aylık kursta uçuş aşamasına geldiği belirtildi. Personel ABD Donanması ve RAF eğitmenleri ile birlikte çalışıyor.

P-8 Poseidon deniz devriye uçakları RAF’ın Lossiemouth’taki üssünde bulunan CXX Filosunda (120.Filo) görev yapacak. CXX Filosu II.Dünya savaşı sonrası dağıtıldı, RAF tarafında 2018 yılında tekrar ayağa kaldırılan filo, 2019 yılından itibaren Boeing Poseidon MRA1 denizaltı karşıtı savaş (ASW) uçakları ile donatılan ilk filo olacak.

P-8 Poseidon deniz devriye uçakları Boeing 737-800NG uçağı üzerine kurulu sistemler ile çalışmaktadır. İngiltere sanayi, uçakların bazı alt sistemlerini üretmektedir, (yardımcı yakıt depoları) Marhalls firması, (mürettebat koltukları) Martin Baker, (silah paylonları) GE firması ve (ön camlar) GKN Aerospace tarafından sağlanmaktadır.

Boeing firması Ocak 2019’da yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde 19 adet P-8A Poseidon deniz devriye uçağı siparişi aldı. Boeing anlaşma ile ABD Donanmasından 10 adet, Norveç’ten 5 adet, İngiltere’den de 4 adet ek sipariş almış oldu.Bu sipariş ile İngiltere sipariş sayısını 9 adete çıkarmış oldu.

Kaynak: ukdefencejournal, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here