ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a 7 adet MH-60R çok rollü deniz helikopterin satışına onay verdiğini açıkladı.Satış bedelenin 600 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bu satış ile Yunanistan Donanması APS-l 53 (V) çok modlu radarlar, düşük frekanslı sonar sistemleri (ALFS) ve AN / AAS-44C (V) çok spektrumlu hedefleme sistemleriyle donatılmış yedi adet helikoptere sahip olacak.

Ayrıca Ataletsel Navigasyon Sistemi (EGI), AN/SSQ-36/53/62 sonarlı şamandıra, AGM-114 M36-E9 Esir Hava Eğitim Füzesi (CATM), AGM-114Q Hellfire Eğitim Füzesi, APKWS (Advanced Precision Kill Weapons System) lazer güdümlü roket, MK 54 torpido, 62x51mm M-240 makineli tüfek, 7x99mm GAU-21 makineli tüfek, ve AN/AVS-9 gece görüş cihazı satın alınacak.

Dışişleri Bakanlığı, helikopterlerin Yunan Donanması’nın NATO’yu destekleme kabiliyetini arttıracağını belirtti. Yunanistan’ın sözleşmeyi Lockheed Martin ile imzalaması bekleniyor.

MH-60R çok rollü deniz helikopteri Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne yüzey karşıtı ve denizaltı karşıtı savaş görevlerini gerçekleştirme imkanı verecek. Ayırca ikincil görev olarak dikey ikmal, arama kurtarma ve muharebe irtibatı görevlerini icra edecek.

Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nde 11 adet Sikorsky S-70B bulunmaktadır. Yeni alınacak MH-60R helikopterleri, envanterde bulunan AB 212 Denizaltı Savunma Harbi helikopterinin yerine alması bekleniyor.

Kaynak: NavalToday, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here