İnsansız Hava Aracı sistemleri geliştirmek için İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) savunma ve teknoloji firması EDGE Grup arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

EDGE grub dünyanın önde gelen 25 askeri tedarikçisi arasında yer almaktadır. IAI çok çeşitili tehditlere karşı yeni teknolojik ürüneler sunmaktadır.

Anlaşma, 3D radar ile birleştirilmiş komuta ve kontrol sistemi, COMINT (kominikasyon istihbarat sistemi) ve elektro-optik teknolojileri içermektedir. İHA sistemleri insan müdahelesi olamadan otonom ve Elektronik Harp ortamlarında çalışabilecek. Bölgeyi karakterize eden sıcaklık ve kuvvetli rüzgarlar dahil olmak üzere zorlu çöl koşullarında İHA’lar testi başarıyla geçti.

Geçtiğimiz hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 60 ülkeden 1000 yakın firmanın katıldığı IDEX 2021 Uluslararası Savunma Fuarına İsrail savunma firmaları ilk defa katılmıştı.

Yaklaşık 40 İsrail firmasının katılmayı düşündüğü IDEX fuarına, COVID-19 kısıtlamaları ve havalimanlarının kapatılması sebebiyle katılım düşük gerçekleşti. Fuarda İsrail savunma teknolojisi firması Advanced Defence Systems’in alt firması Aeronautics’in Orbiter 4 taktik İnsansız Hava Aracı sergilendi. Diğer İsrail firması Steadicopter ise yeni ürün helikopter İHA’larını tanıttı. 

İsrail firmalarının katılımı geçen yıl Bahreyn ve BAE’nin İsrail ile ilişkileri normalleştirildiği Abraham Anlaşmasını ardından gerçekleşti.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here