Boeing firmasının yeni versiyon F-15EX savaş uçağı ilk uçuşunu 2 Şubat gerçekleştirdi. F-15EX savaş uçağı St. Louis, Missouri’deki Lambert Uluslararası Havaalanı’ndan yerel saatle 13: 53’te dikey “Viking kalkış” manevrasıya havalandı.

ABD Hava Kuvvetleri beş yıllık ‘Savunma Programı’ kapsamında ilk F-15EX savaş uçağını resmen kabul etti.

Resmi kabulun ardından savaş uçağı test edilmek üzere Florida’daki Eglin Hava Üssü’ne gidecek. Nisan ayı içerisinde ikinci F-15EX savaş uçağının teslim edilmesi bekleniyor. LOT-1 seviyesinde bulunan altı uçak ise 2023 yılına kadar teslim edilerek operasyonel testlerden geçecek.

Boeing firmasının yeni versiyon F-15EX savaş uçağı ilk uçuşunu 2 Şubat gerçekleştirmişti.

ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15C / D Strike Eagle savaş uçaklarının yerini alacak olan F-15EX uçağından, beş yıllık Savunma Programı kapsamında toplam 76 adet uçak satın alınması planlanıyor.

Haziran 2020’de ABD Hava Kuvvetleri, ilk sekiz Boeing F-15EX savaş uçağı için yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. İlk iki uçağın teslimi, FY21’in (2021 bütçesi) ikinci çeyreğinde, kalan altı uçağın da FY23’te teslim edilmesi bekleniyor.

F-15EX savaş uçağının F-35 uçaklarındaki görünmezlik yeteneklerine sahip olmasada, iki uçak dünyasının en gelişmiş aviyoniklerine, durumsal farkındalık, elektronik harp kabiliyetine ve ağ merkezli savaş yeteneklerine sahiptir.Uluslararası piyasalarda İsrail, Katar, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yeni versiyon F-15EX uçağı ile ilgilenmektedir.

Boeing yetkilileri, İsrail’in 25 adet F-15EX savaş uçağı satın almak istediğini, mevcut 25 adet F-15I jeti içinde güncelleme talebinde bulunduğunu belirtmişti. Fakat İsrail Hükümeti bu yıl açıkladığı silah alımlarında F-15EX savaş uçağı yer almadı. İsrail ordusu üçüncü bir F-35 filosu oluşturmayı tercih etti.

Katar, Boeing firmasıyla 2017 yılında 12 milyar dolarlık 36 adet F-15QA tipi savaş uçağı alımı için anlaşma imzaladı. Katar Hava Kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan hafif ve daha az yeteneklere sahip Fransız uçaklarına göre yeni F-15QA Katar Hava Kuvvetleri’ne büyük hava savaşı yetenekleri kazandıracak.

Askeri uzmanlar, F-15EX savaş uçağının fabrika hattından iner inmez ‘savaşmaya hazır’ olduğunu söyledi. Buda F-15EX’i acil muharebe savaş uçağı ihtiyacı olan ülkeler için büyük bir cazibe merkezi haline getiriyor. F-35 savaş uçaklarının yüksek yoğunluktaki savaş ortamına hazır olmaktan hala çok uzak olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here