MÜREN-PREVEZE SYS Projesine Millî Ağır Torpido AKYA entegrasyonu hizmet alım sözleşmesi imza töreni

Türk Deniz Kuvvetleri ihtiyacı kapsamında Roketsan ana yükleniciliğinde yürütülen, Türkiye’nin ilk millî ağır torpidosu AKYA’nın Preveze Sınıfı Denizaltı Uygulaması (MÜREN-PREVEZE SYS) Projesine entegrasyonu ihalesi gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı, “Ülkemizin ilk Millî Ağır Torpidosu olan AKYA’nın, TÜBİTAK tarafından yürütülen Millî Üretim Entegre Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Denizaltı Uygulaması (MÜREN-PREVEZE SYS) Projesine entegrasyonunun gerçekleştirilmesi maksadıyla ihale yapıldı.” açıklamasında bulundu.

AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı kapsamında TCG GÜR denizaltısından AKYA Talim Torpidosu atışı 25 Ocak’ta başarıyla icra edildiğini açıklanmıştı.

AKYA Milli Ağır Torpidosu ile üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü yer almadan ilk atış denemesi, 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla icra edilmişti. 

Hem su üstü (SUH/ASuW), hem de denizaltı (DSH/ASW) hedeflerine karşı atılabilecek şekilde çift maksatlı olarak tasarlanmış olan AKYA, batarya (akü) tahrikli, fiber-optik kablo güdüm, aktif/pasif akustik sonar, manyetik yaklaşma sensörü ve dümen suyu dedektörü (wake homing kabiliyeti) donanımlı bir ağır torpido silahıdır. 

AKYA Torpidosunda kullanılacak harp başlığı ve güdüm sistemi Roketsan, sonar sistemine ait transdüser dizini Meteksan Savunma Firması, Dümen Suyu Dedektörü, Torpido Test Alanı için Ölçümlendirme ve Konumlandırma Sistemi ile bu program kapsamında geliştirilecek sistem ve yazılımların doğrulanması için kullanılacak Su Altı Akustik Modellerini ve Akustik Sinyal Üreteçleri ise Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri (KBS) tarafından geliştiriliyor.

AKYA Milli Ağır Torpidosu’nun Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda yer alan ağır torpidoların (Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish) yerine alternatif olarak kullanılması planlanıyor.

Kaynak: MSB, Roketsan,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here