Noble Dina 2021 tatbikatına denizaltılar dahil altı gemi katıldı. Kaynak: İsrail Savunma Bakanlığı

İsrail Donanması tarafından her yıl gerçekleştirilen ancak COVİD-19 salgını sebebiyle geçen yıl iptal edilen Noble Dina deniz tatbikatına bu yıl ilk kez Fransa ve Güney Kıbrıs katıldı.

Kıbrıs’ın batısındaki sularda 7-12 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen tatbikatta, ilk etapta terörle mücadele senaryoları ve limanları koruma amaçlı eğitimler yapıldı. Geçmişteki tatbikatlarda uygulanan denizaltı harbi ve arama kurtarma senaryolarının yanı sıra gemiler arasında savaşı simüle eden tatbikatlar icra edildi.

İsrail Donanmasından Sa’ar 4,5 sınıfı füze korveti olan INS Romach’ı dahil olmak üzere tatbikata Yunanistan, Fransa ve Güney Kıbrıs’tan altı deniz unsuru katıldı.

İsrail Donanması münhasır ekonomik bölgesinin savunmasını iyileştirmek amacıyla inşa ettirdiği ‘Sa’ar 6’ sınıfı korvetlerinden ilki olan ‘INS Magen’ Aralık 2020’de teslim almıştı. Gemi İsrail savunma şirketleri tarafından üretilen savunma sistemleri, savaş sistemleri ve sensörler ile donatılacak.

Sa’ar-6 sınıfı gemilerin tasarımı, Alman Deniz Kuvvetleri’nin K130 Braunschweig sınıfı korvetlerine dayanıyor. Fakat gemilerde çok sayıda yeni teknoloji ve düşük görünürlülük için gizli tasarımların uygulandığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here