TCG İSTANBUL’dan MİDLAS ile Tarihi Füze Ateşi!

0
73

ROKETSAN tarafından geliştirilen Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS), ilk milli fırkateynimiz TCG İSTANBUL’dan HİSAR-D RF füzesini başarıyla ateşledi. Bu başarı, Türk savunma sanayii için önemli bir kilometre taşıdır.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün açıklamasında, “Yapamazlar, diyenlere rağmen “yapıyoruz. Savaş gemilerimizden “dikey atım yeteneği” ve bu sayede Donanmamızın kazandığı “milli hava savunma şemsiyesi” ülkemize hayırlı olsun. ROKETSAN’ın geliştirdiği Milli Dikey Atım Lançer Sistemi #MİDLAS, ilk milli fırkateynimiz, TCG İSTANBUL’dan HİSAR-D RF füzesini başarıyla attı. Böylece #MaviVatan semalarının güvenliğinde çok kritik bir teknolojiyi daha Deniz Kuvvetlerimize kazandırdık. #MİDLAS dikey atım Lançer sisteminde emeği geçen ROKETSAN ekibini gönülden tebrik ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

MİLGEM İstif (İ) Sınıfı fırkateynelerin ilk planlamasında Dikey Atım sistemi olarak ABD yapımı Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS) ve ESSM hava savunma füzeleri kullanılacaktı. Fakat ABD’nin ambargo uygulaması nedeniyle ROKETSAN, MİLGEM projesinin son fazı olan TF-2000 hava savunma muhripleri için geliştirdiği Milli Dikey Atım Lançer Sistemi MİDLAS’ı öne çekerek TCG İstanbul’a yetiştirerek entegre etti. 

Türk Donanması, BARBAROS ve GABYA Sınıfı Firkateynlerinde ABD üretimi Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS)’ni kullanıyor. Mk41 VLS sayesinde ESSM gibi hava savunma füzeleri, hem yüksek adetlerde taşınabiliyor hem de 360 derece angajmana izin verecek şekilde ateşlenebiliyor. ROKETSAN Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirdiği, inşa edilen bütün savaş gemileri üzerinde dikey atışla ilgili ihtiyacı MİDLAS Projesi kapsamında karşılamayı hedefliyor. 

MİDLAS, 16 hücreli Dikey Atım Lançer Sistemi’nde ROKETSAN’ın geliştirdiği HİSAR-D RF hava savunma füzeleri yerleştirmesi planlandı. Ayrıca, Lançer ile füzeyi birbirine bağlayan SAPAN Hava Savunma Atış Kontrol Sistemi geliştirildi. Bu sistem sayesinde, farklı tipte füzeler (HİSAD-D ve ESSM füzeleri) arasındaki veri başı ve atış kontrolü sağlanmış oldu.ROKETSAN firması ilerleyen aşamalarda ATMACA, SİPER BLOK-1, SİPER BLOK-2, HİSAR-D ve GEZGİN gibi gelecek füze sistemlerini Milli Dikey Atım Lançer Sistemi MİDLAS üzerinden ateşlemeyi planlıyor.  İleri konfigürasyonlarında hem seyir füzesi ve gemisavar füzesi atım hem de Quad-Pack kabiliyetini kazandırmak için çalışmalar devam ediyor.

MİDLAS’ın “Quad-Pack” yeteneğine sahip olması durumunda her hücre, 4 adet hava savunma füzesiyle ikmal edilebilecek. Bu sayede de atışa hazır 16 adet yerine 64 adet hava savunma ve saldırı füzemiz bulunacak ve hem saldırı hem savunma yapabilecek. 

Milli Dikey Atım Sistemi (MİDLAS)’ın ilk test atışı 3 Aralık 2022’de Aksaray Atışlı Test Alanı’nda gerçekleştirildi. Test kapsamında MİDLAS’tan Hisar-O RF hava savunma füzemizin deniz versiyonu olan Hisar-D RF’yi kara ortamında MİDLAS’tan ateşlenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here