Yunan Donanması fırkateyni Salamis (F-455) Fotoğraf : NATO MARCOM

NATO’nun deniz güvenliği operasyonu (Sea Guardian-OSG) kapsamında, Yunanistan, İtalya ve Türkiye’den uçak ve gemilerin orta Akdeniz’de konuşlandırılacağı açıklandı.

NATO Denizcilik Komutanlığı’ndan (MARCOM) yapılan açıklamada 2021 deniz güvenliği Sea Guardian Operasyonu Orta Akdeniz’de terörizm ve yasadışı faaliyetlere karşı caydırıcılığı sürdürmek için yıl boyunca devam edecek.

İtalya ve Türkiye’den uçak ve denizaltılarla desteklenen operasyona, Yunan Donanması fırkateyni Salamis ve Hırvat Donanması füze botu Dubrovnik katılıyor. Ayrıca operasyona Türk ve İspanyol özel harekat kuvvetleride destek verecek. Sea Guardian (OSG) operasyonu kapsamında Tunus’a planlanan bir liman ziyaretide gerçekleşecek.

COVID-19 salgını sebebiyle yüz yüze gerçekleştirilecek etkinlikler en aza indirilecek.

NATO Denizcilik Komutanlığı (MARCOM) İttifak için deniz güvenliği bilgi paylaşımının merkezi olarak hizmet vermektedir. Bu Operasyon aynı zamanda Akdeniz’in günlük faaliyetlerinin kapsamlı bir resmini oluşturmak hedefleniyor. OSG operasyonu NATO’nun Akdeniz’de istikrarın sağlanması ve denizcilik durumsal farkındalığının sürdürülmesi için kritik araçlardan biri olmaya devam ediyor.

Kaynak: MARCOM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here