İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ordunun ağır nakliye helikopteri ihtiyacını Lockheed Martin firmasının CH-53K King Stallion helikopteri ile karşılayacağını açıkladı.

İsrail ordusu için önemli bir adım olduğunu belirten Gantz, CH-53K King Stallion helikopteri ordunun geniş bir operasyon yelpazesinde gerekli olduğunu söyledi.

Helikopterin İsrail ordusu tarafından 1960’lardan beri kullanılan “Yassur” helikopterlerin yerini alacak.

Karar aşamasında önerilen tüm hava araçlarının test uçuşlarını içeren profesyonel bir değerlendirme tabi tutulduğunu belirten yetkililer, mühendislik, teknolojik, bakım ve diğer hususların incelenmesinin ardından bu kararın alındığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde İsrail hükümeti KC-46 Pegasus çok rollü tanker ve nakliye uçağı ile 25 adet F-35 savaş uçağının alımını resmen onaylamıştı. CH-47 Chinook veya CH-53K King Stallion’un bir çeşidi olan gelişmiş yeni bir ağır kaldırma helikopteri satın alımlarına yeşil ışık yakmıştı.

ABD, Boeing’in CH-47 Chinook helikopterini İsrail’e teklif etmişti, ancak İsrail Savunma Bakanlığı ağır nakliye helikopter ihtiyacı için Lockheed Martin’in CH-53K helikopterini seçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here