İsrail Suriye’deki ‘Rus Hava Savunma sistemlerini’ tekrar vurdu

0
1731

İsrail Hava Kuvvetleri Suriye’ye düzenlenen hava saldırılarının görüntülerini basına paylaştı. Görüntülerde Rus yapımı Pantsir-S hava savunma sisteminin vurulduğu görülüyor.

Görüntülerde Pantsir-S sisteminin İsrail füzelerine karşı ateşlendiği fakat hedefleri vurmakta başarısız olduğu görülüyor.İsrail’in Suriye’deki hedeflere yaptığı saldırıda elektronik harp tekniklerinin uygulandığı tahmin ediliyor.

İsrail ordusu Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak Suriye’deki bazı İran hedeflerini vurduğunu duyurdu.

İsrail savaş uçaklarının İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nü hedef aldığı hava operasyonunda çeşitli cephaneliklerin, Şam Uluslararası Havalimanı’nda bulunan bir askeri tesisin, İran istihbaratına ait bir mevkinin ve İran askeri eğitim kamplarının vurulduğu belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail’in fırlattığı 30’un üzerinde kruz füzesi ve güdümlü bombayı imha ettiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “21 Ocak 2019’da İsrail Hava Kuvvetleri 02:11’den 02:56’ya kadar batı, güneybatı ve güney bölgelerinden Suriye’ye 3 hava saldırısı gerçekleştirdi. Suriye hava savunma sistemleri 30’un üzerinde kruz füzesi ve güdümlü bombayı imha etti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, saldırıda 4 Suriye askeri hayatını kaybetti, 6 asker de yaralandı. Şam Uluslararası Havalimanı altyapısı da kısmen zarar gördü.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise İsrail’in “güdümlü füzelerle ardı ardına dalgalar hâlinde yoğun bir saldırı” gerçekleştirdiğini ancak Suriye hava savunma sistemlerinin ” düşman hedeflerin” büyük çoğunluğunu imha ettiğini bildirdi.

İsrail savaş uçakları 10 Mayıs 2018’de Suriye’deki hedeflere hava saldırısı düzenlemişti.Saldırıda Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemi vurulmuş, görüntüleri sosyal medya hesaplarından yayınlanmıştı.

Kaynak: IDF, Sputnik, SANA, DW,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here