Suriye topraklarından İsrail’e 20 roket atılmasının ardından, İsrail Hava KuvvetleriSuriye’de ‘düzinelerce’ hedefi vurduğunu açıkladı. Operasyona ait yayınlanan görüntülerde Rus yapımı Pantsir-S hava savunma sisteminin vurulduğu görülüyor. Panstisr sistemi S-400 anlaşmasının ardından Rusya tarafından Türkiye’ye önerilmişti.

İsrail ordusu operasyon görüntüleri Twitter hesabından paylaştı.Hedeflerin çoğunluğunun İran’a ait radar ve hava savunma sistemleri olduğu belirtildi. Görüntülerde ABD, İngiltere ve Fransa tarafından oluşturulan üçlü ittifak tarafından Nisan’da düzenlenen saldırı sırasında, ‘çok sayıda füzeyi düşürdüğü” iddia edilen Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma sisteminin vurulduğu görülüyor.

İsrail ordusu, Suriye toprakalarından atılan 20 roketin 4 tanesi Demir Kubbe Hava Savunma Sistemleri tarafından durduruluğunu, diğer roketlerin Suriye topraklarına düştüğünü açıkladı.

Ordu yaptığı açıklamada, operasyonun hedefinin Suriye’deki elit İran kuvvetlerinin kullandığı silah depolama tesisleri, lojistik alanlar ve istihbarat merkezleri olduğunu söyledi.Ayrıca operasyon sırasında İsrail Hava Kuvvetleri birçok Suriye Hava Savunma sisteminin yok edildiğini açıkladı.

İsrail güvenlik kaynakları, bu saldırının Mayıs 1974’de Suriye ile varılan anlaşmadan bu yana İsrail tarafından gerçekleştirilen en büyük saldırı olduğunu söylüyor.

RUS SAVUNMA BAKANLIĞI: İSRAİL 70 FÜZE ATEŞLEDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, İsrail ordusu Suriye operasyonunda yaklaşık 70 füzenin ateşlediğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, ” Operasyonda yirmi sekiz İsrail F-15 ve F-16 uçağı kullanıldı.Bu uçaklardan 60 havadan yere füze fırlatıldı. Karadan ise 10 yakın yerden yere füze ateşlendi.” ifadelerini kullandı.

Rusya, operasyonlarda fırlatılan füzelerin yarısından fazlasını düşürüldüğünü, Suriye ordusunun karşı saldırısında 3 İsraillinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

SURİYE’DE ÖLÜ SAYISI 42 OLDU

Hava operasyonunda en az 15 kişinin öldürüldüğü, 8’inin de İranlı olduğu açıklanmıştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise çarşamba günü başkent yakınlarına yapılan iki günlük saldırılarda, 19’u İranlı olmak üzere ölü sayısının 42’ye yükseldiğini söyledi.

Öte yandan İran’ın üst düzey dini liderlerinden Ayetullah Ahmed Hatemi, “İsrail aptalca bir saldırı yaparsa Tel Aviv ve Hayfa yok edilecek” demişti.

RUS HAVA SAVUNMA SİSTEMİ TÜRKİYE’YE ÖNERİLMİŞTİ

Türkiye ile Rusya arasında varılan S-400 anlaşmasının ardından yapılan açıklamada  “Rusya, Türkiye’ye Pantsir hava savunma sistemleri göndermeye hazır” mesajı verilmişti.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, “S-400’lerin ardından bir sonraki aşamada Türkiye’ye Pantsir sistemleri gönderilebilir, bu mantıklı olur” ifadelerini kullanmıştı.

Sputnik’e konuşan Rus askeri uzman Konstantin Sivkov, İsrail ordusunun yayınladığı, Suriye’deki füze savunma sistemi Pantsir-S1’in vurulduğu belirtilen video ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sivkov, “70 füze ile saldırıldı, füzeler hava savunma sistemlerini hedef aldı. Görüldüğü üzere gerçekten de Pantsir-S vuruldu. Düşük gabarili, yaklaşık 25 kilometre menzilli, süpersonik özelliği olmayan tanksavar füze kullanılmış. Pantsir-S’in nasıl imha edilebildiğine gelince, sistem savaşa hazır durumda değildi” diye konuştu.

Mürettebatın sistemin yanında durduğuna ve silahı kullanmadığına dikkat çeken Sivkov, “Sistem savaşa hazır durumda olsaydı, bu füzeyi vururdu” ifadelerini kullandı.

Rus askeri uzman, “Yani savaşa hazır durumda olmayan füze sistemlerinin vurulmasından bahsediyoruz. Burada özel herhangi bir durum yok” dedi.

Öte yandan İsrail’in yayınladığı görüntülerdeki bir detay da dikkatlerden kaçmadı. Görüntülerde, operasyonun gerçekleştirildiği nokta Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Mezzeh askeri havalimanı. Mezzeh, aynı zamanda Suriye lideri Esad’ın başkanlık sarayına da yalnızca 3.8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 

 

 

Kaynak: Ajanslar, IDF, Sözcü, Haaretz, Sputnik,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here