Alman Donanması’nın gelişmiş radar sistemleri tedarikçisi HENSOLDT ile İsrail şirketi İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) arasında uzun menzilli radar üretilmesi için stratejik işbirliği anlaşması imzalandı.

Sensör çözümleri geliştiricisi ve üreticisi olan Alman Hensoldt şirketi geçtiğimiz hafta İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ile ortak bir stratejik işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

Anlaşmaya göre, iki şirket balistik füze savunması için ortaklaşa radar sistemleri üretecek, hava ve uzay gözetleme projelerine katılacak.İlk adım olarak IAI yan kuruluşu ELTA, Alman Donanması’nın F124 fırkateynlerinde kullanılmak üzere uzun menzilli bir radar geliştirecek.Radar uzaydaki hedefleri diğer radarlara göre çok daha hassas bir şekilde tespit edilmesini sağlayan S bandında çalışacak.

Alman şirketin açıklamasına göre, IAI uzun menzilli balistik füzelere karşı savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesinde teknolojik bilgi birikimi ve uzun yıllara dayanan deneyimi ile yeni radarın üretimine katkıda bulunacak.

Alman Donanmasının tüm büyük gemilerini radar ile donatan Hensoldt firması, temel bileşenleri üretecek ve radar sistemlerini gemilere entegresinden sorumlu olacak.

Geliştirilecek radar uzun menzillerde gelişmiş arama ve tespit yetenekleri ile balistik füzelerin ve uyduların tespit edilmesinde kullanılacak.ELTA grubunun geliştirdiği Ultra ve Spectra sistemleri birbirinden bağımsız çalışacak şekilde tasarlandı.Her iki sistem mobildir ve savaş uçakları üzerinden 500 km’ye kadar gözetim ve algılama yetenekleri bulunmaktadır.Sistemler, uydular, balistik füzeler ve diğer hava hedefleri uzak mesafelerden tespit ederek erken uyarı imkanı sağlar.

Hensoldt firması, Alman Donanması’nın hizmete yeni giren K130 korvet ve F125 firkateyninde kullanılan gelişmiş radar sistemlerinin tedarikçisidir. Geçtiğimiz ekim ayında Hensoldt denizaltı iletişim ve gözetleme sisteminin geliştirilmesiyle ilgili olarak ELTA firması ile anlaşma imzalamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here