İsrail Savunma Bakanlığı, inşası devam eden yeni Sa’ar 6 korvetlerinin Elektronik Savaş süitleri (EW) tedariği için Elbit Systems ile 85milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

Elektronik Savaş süitlerinde, (EW) kendisini ispatlamış dijital alıcılar, sinyal işleme teknolojileri ve analiz araçlarına açık mimari sistemler olacak.

Elektronik Savaş süitleri, İsrail Savunma Bakanlığı’nın Silah ve Teknoloji Altyapı Geliştirme birimi ile İsrail Donanmasının yakın işbirliğiyle yapılacak yoğun deniz denemelerini geçtikten sonra faliyete geçecek.

Elbit Systems Genel Müdür Yardımcısı Edgar Maimon, ” Elektronik Savaş süitleri karmaşık görevleri yerine getirirken yeni korvetleri maksimum seviyede koruyacak. Bu sözleşmeyi yapmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

İsrail donanmasının Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin inşaatı, Almanya’nın (hyssenkrupp Marine Systems) tersanelerinde Şubat 2018’de başladı. Sa’ar 6 sınıfı korvetlerin ülkenin gaz sahasını ve deniz ticareti yollarının korunmasında görev yapacağı tahmin ediliyor.

Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin ilki 2019’un sonlarında teslim edilecek. Diğer korvetler 6 aylık arayla İsrail donanmasında envantere girecek.

Sa’ar 6 korveti, hali hazırda İsrail’in elinde bulunan  Sa’ar 5 sınıfı savaş gemilerinden daha büyük ve daha güçlü olacak. Uzunluğu 90 metre, ağırlığı yaklaşık 2 bin ton olacağı belirtilen korvetin, İsrail tarafından geliştirilen silah sistemleri ve radarlarla donatılacak. İsrail basını korvetlere Barak – 8 Hava Savunma Füze Sistemi konulacağını, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen AESA radarının gemiye entegre edileceğini yazdı.

Korvetlerde başlangıçta Rapfael yapımı C-Dome deniz savunma sistemi ile donatılması planlanıyor, bununla birlikte Hizbullah’ın kıyıdan fırlatılan roketlerinin tehdidine karşı iki adet Demir Kubbe atarı taşıyacağı belirtiliyor.

Sa’ar 6 korvetinde 76mm’lik top, torpido rampaları ve yakın savunma için uzaktan kumandalı silahlar olacak, ayırıca Sikorsky SH-60 Seahawk deniz tipi helikopterleri gemilere kalkış ve iniş yapabilecek.

İSRAİL DONANMASI YENİ GELECEK KORVETLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

İsrail Savunma Bakanlığı, önümüzdeki yıllarda donmaya katılacak Sa’ar 6 sınıfı korvetlerin isimlerini açıkladı.

Korvetlerin isimleri şöyle olacak:  kalkan anlamına gelen “Magen” , valor anlamına gelen “Oz”, bağımsızlık anlamına gelen “Atzmaut”, zafer anlamına gelen “Nitzahon”

Gemiler, hali hazırda İsrail’in elinde buluna  Sa’ar 5 sınıfı savaş gemilerinden daha büyük ve daha güçlü olacak. Özellikle gemilerin ülkenin gaz sahasını ve deniz ticareti yollarının korunmasında görev yapacağı tahmin ediliyor.

İsrail Donanma komutanı Eli Sharvit, “Gemilerin gelişi, Deniz Kuvvetleri’nin yüzünü değiştirecek.Donanma, şu anda sahip olmadığımız yeni yetenekleri olan gemileri işletecek” ifadelerini kullandı.

Sa’ar 6 korvetlerinin sadece savunma değil; uzun menzilli saldırıda yapabileceğini belirten üst düzey askeri yetkililer, ölümcül tehditleride bertaraf edebileceğini vurguladı.

İsrail askeri uzmanlar ölümcül tehditler olarak, Lübnan ve Gazze Şeridi’nde bulunan Hizbullah ve Hamas terör örgütlerini gösteriyor. Bu örgütlerin elinde Rus ve Çin yapımı kıyıdan denizlere füzelerin olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca bu örgütler, otonom denizaltılar, intihar İHA’ları, tüplü dalış komando birimleri de dahil olmak üzere diğer deniz yeteneklerini geliştirdiğine inanılıyor.

Kaynak: DEFpost, Naval to day, Ajanslar, The Times of Israel,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here