Son dönemde Rusya’nın yeni tehditleriyle karşı karşıya kalan birçok Avrupa ülkesi, savunma sistemlerini güncellemeye yönelik adımlar atıyor. Bu bağlamda, İsrail’in David Sling orta menzilli füze savunma sistemi, Finlandiya’ya yapılan 316 milyon avroluk satış için ABD’nin onayını aldı.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, ABD, İsrail’in David Sling füzelerinin Finlandiya’ya olan satışını onayladı. Bu onay, David Sling’in geliştirilmesinde ABD’nin füze savunma ajansı (MDA) ve Amerikan Raytheon savunma firmasının ortak partnerler olması nedeniyle gerekliydi. Ortaklık sayesinde, güçlü bir savunma sistemi olan David Sling’in satışı gerçekleştirilebildi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, yapılan anlaşmanın önemine vurgu yaparak, “İsrail ve Finlandiya arasındaki tarihi bir anlaşmanın gerçekleşmesi için çok önemli bir adım” olduğunu belirtti. Bu satışın, iki ülke arasındaki işbirliğini ve güveni güçlendireceği düşünülmektedir.

Mayıs ayındaki son Gazze Savaşı sırasında, David Sling füzeleri oldukça başarılı ve olumlu sonuçlar elde etmişti. Bu başarı, sistemin etkinliğini ve güvenilirliğini ön plana çıkardı.

David’in Sling silah sisteminin geliştirilmesinde ana yüklenici Rafael Advanced Defence Systems, ABD merkezli Raytheon işbirliği ile çalışıyor. Füze sistemini İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI)’nın ELTA bölümü MMR radarını geliştirirken, komuta ve kontrol sistemi Elbit Systems tarafından geliştiliyor.

Almanya hükümeti Rusya ve Ukrayna savaşı ardından Rusya’nın balistik füzelerine karşı korunmak için yeni savunma stratejisi kapsamında 3 milyar avro değerinde İsrail’in Arrow 3 anti-balistik füze sistemini alma kararı almıştı. 

Almanya, Balistik Füze Savunma sistemi ‘Arrow 3’ün yanısıra ABD Terminal Yüksek İrtifa Bölge Savunma Sistemi (THAAD) ile birlikte kullanılacak olan EL/M-2080 Green Pine füze savunma radar sistemlerinide tedarik etmek istiyor. 

Arrow-3 füzesi yüksek ve uzak mesafedeki hedeflere karşı geliştirilen yeni nesil savunma sistemi olarak kabul ediliyor. İsrail ordusu operasyonlarda Arrow-2 füze sistemini kullanıyor, Arrow-3 füzeleri 2017 yılından beri ordu tarafından test ediliyor. Yapılan testler hedef kullanılmadan gerçekleşmişti, son yapılan testte ilk kez gerçek bir hedef test edildi. Arrow-3’ün İsrail ordusunun daha karmaşık senaryoları ile başa çıkmasını sağlayabileceği belirtiliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD ile ortak üretilen atmosfer dışındaki balistik füzeleri imha edebilme kapasitesi olan Arrow 3 hava savunma sistemi, Temmuz 2019’da  Alaska’da yapılan testleri başarıyla gerçekleştirmişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here