Pentagon, tüm muharip Askerlerin Nijer’den Çekilmesini Emretti

0
28

Pentagon yaklaşık 1.000 ABD muharip askerinin Nijer’den çekilmesini resmen emretti. 

Nisan ayında, Nijer’deki askeri cunta Washington ile yapılan askeri işbirliği anlaşmasını iptal edeceğini açıkladıktan sonra ABD, “düzenli ve sorumlu bir çekilme” için planlama görüşmelerine başlamıştı. ABD’li yetkililer cunta ile çekilmenin şartları ve bazı Amerikan askerlerinin kalıp kalamayacağı konusunda müzakerelere devam ediyordu.

Ancak bu hafta, isminin açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkilinin verdiği bilgiye göre, Savunma Bakanlığı’nın Nijer’deki yaklaşık 1.000 ABD askerine önümüzdeki birkaç ay içinde ülkeyi terk etmeleri talimatı vermesiyle anlaşmaya varma umutları azaldı.

Yetkili, zaman çizelgesinin hala değişebileceğini ve Kongre müzakerelerinin devam ettiğini ekledi. Birliklerin bölgede hala faaliyet gösterebilecekleri başka yerlere taşınacağını da söyledi. Geri çekilmenin tamamlanana kadar devam edebileceğini belirten yetkili, bu kapsamda elçilik güvenlik personelinin yer almadığını açıkladı.

ABD, terörle mücadele kapsamında Gadez’de bir insansız hava aracı üssüne sahipti. Ülkenin ordusu geçen yaz bir darbeyle hükümeti devirene kadar bu üs, terörle mücadele stratejisinin temel taşlarından biriydi.

Darbeden sonra aralarında eski Wagner grubu üyelerinin de bulunduğu Rus güçleri ülkeye akın etmeye başladı. Başkent Niamey’deki Amerikan birlikleriyle aynı hava üssünde (Base 101) haftalardır 60 ila 100 arasında Rus savaşçı bulunuyor.

ABD’li yetkililer, Rus birliklerinin Amerikalılar için acil bir tehdit oluşturmadığını söylese de, savaşçıların ABD askerlerini kışkırtacak eylemlerde bulunmasından endişe duyuyor.

ABD heyeti şu anda Nijer’de cunta ile geri çekilme konusunda görüşmeler yapıyor. Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne göre görüşmelerde Afrika İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Molly Phee, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, ABD Afrika Komutanlığı, Nijer’deki ABD Büyükelçiliği ve diğer üst düzey yetkililer yer alıyor ve “Nijer’deki CNSP yetkilileriyle devam eden samimi görüşmeler” yürütülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here