İsrail Ordusu, Gazze Şeridi’nden çarşamba 23.00 sularına kadar İsrail’e yaklaşık 500 roket ve havan mermisi atıldığını açıkladı. Saldırıda mermilerin 333’ü sınırı geçerken 107’si Gazze’ye düştü.

Hava savunma sistemleri 153 roketi engelledi, birkaç roket kentsel alanlara düştü ve hasara yol açtı. Geri kalan roketler hasara neden olmadan açık alanlara düştü.

İsrail Ordusu’nun Salı sabahı erken saatlerde Gazze’deki 133 Filistin İslami Cihad hedefine saldırıda bulundu. Filistin sağlık yetkilileri, Gazze Şeridi’ne yapılan saldırılarda iki Filistinlinin öldüğünü ve birkaç kişinin yaralandığını açıkladı. Bu saldırının ardından bugün İsrail, Gazze’den fırlatılan yüzlerce roket yağmuru altında kaldı.

İsrailli bir yetkili, İsrail medyasına verdiği demeçte, Filistinli İslami Cihad grubuyla Mısır’ın arabuluculuğunda bir ateşkes olması durumunda bunun muhtemelen ancak sabah saatlerinde başlayacağını söyledi.

İsrail Ordusu bu akşam Gazze Şeridi’ndeki İslami Cihad hedeflerine yönelik yeni bir saldırı başlattığını duyurdu. Saldırı sonrasında Filistin topraklarının güney kesiminde ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

Aşkelon’da bir evin avlusuna Gazze’den atılan roketin isabet etmesinden sonra İtfaiyeciler alevleri söndürmeye çalışıyor. (Kaynak: İsrail Güney Bölgesi İtfaiye ve Kurtarma Dairesi )
………………………………………

İsrail’in “David’s Sling” (Davut’un Sapanı) adlı yeni hava savunma sistemi, Tel Aviv’in savunmasında ilk kez kullanıldı. David’s Sling 2018 yılında Suriye’den ateşlenen iki füze karşısında kullanıldı, ancak o zamandan beri operasyonel olarak kullanılmadı.

David’in Sling silah sisteminin geliştirilmesinde ana yüklenici Rafael Advanced Defence Systems, ABD merkezli Raytheon ile çalışıyor. Füze sistemi İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI)’nın ELTA bölümü MMR radarını geliştirirken, komuta ve kontrol sistemi Elbit Systems tarafından geliştiriliyor.

19 Mart 2019’daki David’s Sling Hava Savunma Sisteminin önleme testleri. (Savunma Bakanlığı)

David’in Sling hava savunma sistemi orta-uzun menzilde kullanılırken, Iron Dome sistemi kısa menzilli roketler için kullanılıyor. Iron Dome bataryası çok modlu arama/tarama radarı, komuta/kontrol merkezi ve her biri 20 adet Tamir füzeli 3 mobil lanserinden oluşuyor.

“Iron Dome” Gazze operasyonu sırasında 4 ila 70 km menzilli roketlerle başa çıkarak güven sağladı. “David’s Sling” adlı yeni sistemin 40-300 km menzilli füzelerin önünü alması planlanıyor.

İsrail halihazırda, İran’ın Şahab füzeleri gibi uzun menzilli balistik füzelerin üstesinden gelmek için ‘Arrow 2’ sistemini kullanıyor. Onun ardılı olarak geliştirilmekte olan ‘Arrow 3’ muhtemel nişanlama alanını 4 kat genişletecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here