Türk Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan Leopard 2A4 tanklarına İlave Yetenek Kazandırılması (TİYK-Leopard 2A4) Projesi” kapsamında, ASELSAN ile BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ arasında ‘Alt Sistemler Sözleşmesi’ imzalandı.

ASELSAN’ın TİYK-Leopard 2A4 projesi, Türk Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan Leopard 2A4 tanklarının milli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş sistemlerle modernize edilmesini hedefleyen bir proje olarak özetlenebilir. 

Projenin amacı, Leopard 2A4 tanklarına ALTAY tankındaki kabiliyetleri kazandırmak ve böylece Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın gelecek dönem ihtiyaçlarına cevap verebilmektir.

Ana yüklenici sözleşmesi 2022 yılı sonunda SSB ile BMC Otomotiv AŞ firması arasında imzalanmıştı ve şimdi ise ASELSAN ile BMC arasında TİYK-Leopard 2A4 Projesi Alt Sistemler Sözleşmesi hayata geçirildi.

Modernize edilecek ilk tank Sakarya Arifiye’de yer alan 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü (ABFM)’ne Mart ayında ulaştı. Burada, BMC Savunma tarafından yerli paydaşlarla birlikte gerçekleştirilecek modernizasyon projesinde  ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 tankının modernize edilmesi hedefleniyor.

Leopard 2A4 tanklarından 40 adedi yakın dönemde Roketsan üretimi T1 İlave Zırh Sistemi ile modernize edilmişti. BMC Savunma yetkilileri, TİYK-LEO 2A4 projesinin farklı bir proje olduğunu, modernize edilecek 81 adet tankın T1 İlave Zırh Sistemi içermeyen tanklardan olacağını belirtmişti. 

TİYK-Leopard 2A4 projesinin amacı, Leopard 2A4 tanklarına ALTAY tankındaki kabiliyetlerin kazandırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, ASELSAN tarafından geliştirilen ve ALTAY Projesi kapsamında da yer alan tank görev sistemleri, Leopard 2A4 tanklarına entegre edilecektir.

Sözleşme kapsamında, ASELSAN, Tank Atış Kontrol Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Aktif Koruma Sistemi ve Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi gibi alt sistemleri sağlayacaktır. Ayrıca sözleşme, “entegre lojistik destek hizmetleri paketi”ni de kapsamaktadır.

Türkiye, Kasım 2005’te 298 Leopard 2A4 tankı satın almak için Almanya ile anlaşma imzaladı. İlk paketi 298, ikinci paketi 56 adet olmak üzere toplamda 354 adet ikinci el Leopard 2 alındı.  Almanya’dan satın alınan Leopard 2A4 tankları, Türkiye’nin tank envanterinde önemli bir yer tutmaktadır.

Leopard 2A4 tankı, 1970’lerin sonunda Almanya tarafından geliştirilmeye başlandı, Alman Ordusuna 1979 yılında teslim edilmiştir. 55 ton ağırlığındaki tankın maksimum hızı 68 km/saat’tir. 120 mm’lik topu, termal görüntüleme sistemleri, gece görüş sistemi ve diğer teknolojik özellikleriyle modern bir tanktır. 

Savunma Sanayii İcra Komitesi veya kısaca SSİK, 2000 yılı ortalarında aldığı karar ile 18 Ocak 2002 tarihinde ASELSAN ile imzalanan sözleşme ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 1990-1992 yıllarında giren Leopard 1 tanklarının Türkiye’de iyileştirilmesine karar verilmiştir.
İyileştirme kapsamında, ASELSAN tarafından geliştirilecek atış kontrol sisteminin tanklara entegrasyonu ve şoför gece periskobunun değiştirilmesi yer almıştır.

ASELSAN’ın elde ettiği bu kabiliyetin sürdürülebilirliği ve geliştirilebilirliğini sağlamak amacıyla TSK envanterinde yer alan bir adet Leopard 2A4 tankına entegre edilmesi Leopard 1 Tanklarının
İyileştirilmesi Projesine dahil edilmiştir.

Atış kontrol sisteminin yanı sıra yine ASELSAN tarafından özgün olarak tasarlanıp geliştirilen Elektrikli
Top-Kule Takat Sistemi, Uzaktan Komutalı Stabilize Makinalı Tüfek ve Tank Lazer Uyarı Sistemi ile zırh paketi de aynı tanka entegre edilmiştir. ASELSAN tarafından modernize edilen Leopard 2A4 tankı Leopard 2 NG adını almış ve böylelikle yeni bir tank ortaya konmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here