Katar’ın ABD’den F-35 savaş uçağı satın almak için resmi talebde bulunmasının ardından İsrail bu satışa karşı olduğunu açıkladı.

İsrail Ordu radyosuna açıklamalarda bulunan İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, İran’ın dostu olan bir ülke karşısında askeri üstünlüğümüzü muhafaza etmeyi istiyoruz, bu nedenle Katar’a F-35 satılmasına karşı olduklarını söyledi.

Cohen, “Orta Doğu bölgesi henüz İsviçre’ye dönüşmedi.” dedi.

İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile normalleşme anlaşmasına varmasına rağmen bu ülkenin ABD’den F-35 savaş uçağı talebine de karşı çıkmıştı.

İsrail 2018 yılında Türkiye’ye F-35 satışını durdurmak için Washington’da lobi faliyetlerinde bulunmuştu. İsrail savunma yetkilileri ” Türkiye kağıt üzerinde NATO’nun üyesi, ABD’ye karşı olan ülkeler ile işbirliği yapıyor…”  ifadelerini kullamıştı.

İsrail, F-35I “Adir” savaş uçağını “süper-istihbarat toplayıcısı” ve “oyun değiştirici” olarak tanımlıyor. İsrail, F-35 üretimine katılan ülkelerden biri. Amerika’dan gelen  F-35’ler modifiye edilerek yerel sistemler ekleniyor.Uçağın navigasyon sistemleri, haberleşme, komuta kontrol, yönetim kısmı, hatta silahları üzerinde dahi değişikliklere gidiliyor.

İsrail Hava Kuvvetleri F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke, dönemin hava kuvvetleri komutan Amikam Norkin, “F-35 filosu operasyonel bir filo haline geldi. F-35’i Orta Doğu’nun her yerine uçuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here