Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin çalışma yürüteceği alan için 22 Ekim’e kadar sürecek yeni NAVTEX ilan edildi.

İlan edilen NAVTEX, Kaş’ın hemen karşısındaki Meis Adası’nın güneyinde kalan suları da kapsıyor.Oruç Reis Yunanistan ile başlayan görüşmelere nedeniyle 13 Eylül tarihinde Antalya limanına çekilmişti.

Oruç Reis’in çekilmesinin ardından Yunanistan ve Türkiye, NATO bünyesinde teknik görüşmelere başlamış ve iki ülke arasında yükselen tansiyon düşmüştü. NATO da Türk ve Yunan askeri teknik heyetler arasında sürdürülen teknik görüşmeler sonucunda askeri gerilimi yatıştırmaya yönelik bir güvenlik mekanizması üzerinde anlaşıldığını açıklamıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, mekanizmanın havada veya denizde yaşanabilecek “olası kazaların” önüne geçilmesi amacı taşıdığını söylemişti.

YUNANİSTAN TEPKİ GÖSTERDİ

Yunanistan, Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis için yeni bir Navtex yayınlamasına tepki gösterdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu doğrudan bölgedeki barışı ve güvenliği tehdit eden bir adım olduğunu açıkladı.

TÜRK DIŞİŞLERİ’NDEN YUNANİSTAN’A DOĞU AKDENİZ TEPKİSİ:KABUL EDİLEMEZ

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Yunanistan’a tepki gösterildi. Açıklamada “Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan ülkemizin anakarasına 15 kilometre mesafede faaliyet göstermesine itiraz edilmesi kabul edilemez” dendi.

NAVigational TEleX kelimelerinden kısaltılan NAVTEX, gemilerin seferleriyle birlikte denizcilere meteorolojik tahminlerin iletilmesi ve gerektiğinde uyarıların yapılması için kullanılan bir tür uluslararası yazılı haberleşme sistemi.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here