Azerbaycan, Ermeni biriliklerinin Gence kentine balistik füze ile düzenlediği saldırıda yedi kişinin öldüğünü, 30’da fazla kişininde yaralandığını açıkladı. Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Karabağ’da 10 Ekim saat 12:00’den itibaren geçerli olacak ateşkesi kabul ettiklerini açıklamıştı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan birlikleri tarafından gece yarısı, Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti olan Gence’ye düzenlenen saldırıda yedi kişinin hayatını kaybettiği, 33 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Füzenin düştüğü bölgede enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği yerel basına göre ölü sayısının 8 olduğu kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da on saatten fazla süren görüşmelerin ardından Azerbaycan ve Ermenistan’ın Karabağ’da 10 Ekim saat 12:00’den itibaren geçerli olacak ateşkesi kabul ettiklerini açıklamıştı.

Bakü ve Erivan ayrıca ‘mümkün olan en kısa sürede barışçıl bir çözüme ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlama’ konusunda anlaşmaya vardı. Taraflar ayrıca, Karabağ müzakere sürecinin formatının değişmezliğini de teyit etti.

Lavrov, ‘esirlerin ve cenazelerinin takas edilmesi için ateşkes ilan edildiğini’ ve Azerbaycan ile Ermenistan’ın görüşmelere başlayacağını söylemişti.

Milli Savunma Bakanlığı’da yaptığı açıklamada, “Savaş suçu ve insanlık suçu işleyen Ermenistan, şimdi de ateşkesi ihlal ediyor. Ermenistan ateşkeste bile sivil yerleşim yerlerine saldırıları sürdürüyor. Uluslararası kamuoyu Ermenistan’a karşı sesini yükseltmelidir.” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN’IN ELİNDE 280 KM MENZİLLİ SS-26 İSKENDER FÜZELERİ BULUNMAKTADIR

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde kısa-menzilli balistik füze sistemi SS-26 Iskender füzeleri bulunmaktadır. Nisan 2016’da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne karşı gerileyen Ermenistan, aynı yıl Rusya Federasyonu’ndan uygun krediler ile SS-26 Iskender balistik füzelerini satın almıştı.

NATO kodu SS-26 Stone olan İskender-M Balistik Füzesi
……………………………………………………..

Iskender füzeleri Azerbaycan için ciddi bir tehdit oluşturabilir. SS-26 Iskender, halihazırda, Rus envanterindeki en etkili taktik balistik füze sistemidir. Açık-kaynaklı askeri veritabanlarına göre, füze, 50 kilometrenin altında baskılanmış bir uçuş yolu takip edebilmektedir ve harp başlığı taşıyan RV (re-entry vehicle / atmosfere dönüş bölmesi) 30g altında manevra yapabilmektedir. Ayrıca, füze, hedefe yaklaşma aşamasında spiral bir yaklaşma paterni takip etmektedir. Bu özellikler, füze savunma sistemleri envanterinde S-300 ve S-200 varyantlarını bulunduran Azerbaycan için ciddi bir sorun teşkil edecektir.

Rusya envanterinde bulunan SS-26’lar 500 ila 700 km menzillere erişebilirken, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu ihraç varyantının menzili 280 km ile sınırlıdır.

Harp başlığı olarak geniş bir spektruma sahip olan İskender, anti-personel, anti-materyal, termobarik, sığınak delen ve yüksek patlayıcı içeren çözümler sunmaktadır. Açık istihbarat verilerinden derlenmiş kaynaklar, SS-26’lar için elektromanyetik etkili harp başlığı opsiyonun da bulunduğunu belirtmiştir.

Azerbaycan, envanterinde, Türk yapımı TRG-300 Kaplan ÇNRA (120 km menzile kadar çıkabilen, Nahcivan’da da konuşlandırılmış), Belarus yapımı Polonez ÇNRA (200 km menzile kadar çıkabilen) ve İsrail yapımı LORA taktik balistik füzesini (300 km menzile kadar çıkabilen) bulundurmaktadır.

Türkiye’nin güney ve doğu bölgelerinde bir çok yerleşim yeri füzenin tehditi altında. Rusya, NATO üyesi Polonya ve Litvanya ile sınırı olan en kalabalık bölgesi Kaliningrad’da nükleer yetenekli İskender füzelerini konuşlandırmıştı. 

Kaynak: Ajanslar, edam,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here