ABD Donanması İleri Sefer Üs Operasyonları (EABO) adı verilen yeni bir Deniz Piyadeleri operasyon konseptini desteklemek için 28- 30 yeni Hafif Amfibi Savaş Gemisi (LAW) tedarik etmeyi planlıyor.

Donanma, FY2021 bütçesinden ilk gemi konsept ve tasarım çalışmaları için 30 milyon dolarlık araştırma ve geliştirme fonu talep etti. Gemilerin hızlandırılmış bir program göre FY2023 bütçesinden itibaren tedarik edilmesi planlanıyor.

İleri Sefer Üs Operasyonları (EABO) konsepti Batı Pasifik’te Çin ile olası çatışma senaryolarına yönelik olarak geliştirildi. Konsept, Deniz Piyadeleri diğer unsurların yanında kuvvetlendirilmiş müfreze büyüklüğündeki Deniz Piyade birimlerini adadan adaya hareket ettirerek, gemi karşıtı seyir füzelerini ateşlemek ve diğer görevleri yapmasını öngörüyor.Böylece ABD Donanması ve ordusu bölgede daha güvenle manevra yapma imkanına kavuşacak.

Küçük Deniz Piyade birimlerinin adalara inmesini ve tekrar gemiye binmesini sağlayacak yeni amfibi gemileri (LAW) operasyonlar için daha etkili olacağı öngörülmektedir.

Donanma ve Deniz Piyadeleri yeni Hafif Amfibi Savaş Gemi’lerinin (LAW) mevcut amfibi gemilerinden daha küçük ve işletme maliyetlerinin ucuz olmasını istiyor. Gemilerin tasarım ve inşası için ana hatları ABD Deniz Kuvvetleri tarafından belirlenen bilgi talebine (RFI) dokuzu tersane olmak üzere 13 firmadan yanıt aldıkları belirtildi.

Deniz Kuvvetleri 28 ile 30 geminin tümünü tek bir tersanede inşa etmeyi tercih ediyor. Fakat donanma programın daha hızlı veya daha ucuz olması durumunda tasarıma sağdık kalarak birden çok tersanede inşa ettirmeyede sıcak baktıklarını kaydetti.

DENİZ PİYADELERİ BÜYÜK AMFİBİ PLATFORMLARIN YERİNE DAHA KÜÇÜK ,ÖLÜMCÜL VE HIZLI GEMİ İSTİYOR

ABD Deniz Piyadeleri komutanlığına atanan General David Berger Aralık 2019’da yayınladığı planlama rehberinde, ” Amfibi operasyonlarda seçeneklerinin sadece LHA, LPD ve LSD’ler olmadığını” söyledi. Berger, bu gemiler yüzlerce deniz piyadesi, uçak ve helikopter ile birlikte Zırhlı Saldırı Amfibi Aracı (ACV ), hovercraft taşıyıcılar (LCAC) ve çıkarma aracı (LCU) taşıyabildiklerini ancak “bir tanesinin maliyetinin 1 milyar doları bulduğunu” belirtti.

Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki adalara ACV, LCU ve LCAC’lerin kullanıldığı bir amfibi harekate hazırlandığının bilirten Berger, “uzun menzilli füzeler, mayınlar, diğer akıllı silahların çoğalmasının oluşturduğu tehditleri kabul etmeli ve bu tehdit ortadan kaldırmak için yenilikçi yollar aramalıyız”ifadelerini kullandı.

Berger planlama rehberinde, ” kuvvetlerimizi birkaç büyük gemide yoğunlaştırmaya devam etmenin mantıksız” olduğunu öne sürüyor. “ Daha küçük, daha ölümcül, daha riskli platformlardan oluşan yeni bir filo tasarımı oluşturmamız ” gerektiğini savunuyor.“Gemilerimizin ölümcüllüğünü arttırmalıyız” diyen Berger, “gemilerimiz bir taşıyıcı değil, onlar bir savaş platformudur” diye ekledi.

Pasifik bölgesinde Çin’in Güney Çin Denizinde bulunan yapay adalara yerleştirdiği uçaklardan ve kara platformlarından atılan süpersonik anti-gemi füzeleri, eski anlayışla deniz kıyısına park etmiş amfibi gemiler için büyük tehdit oluşturduğunu belirten Berger, “Eski düşünce tarzı çoktan öldüYemen’deki İran destekli Husilerin bile bize acı çektirecek üstün yetenekleri var.” diye konuştu.

ABD Donanması, Çin, Rusya, Baltık denizi ve Güney Çin Denizi gibi alanlarda bu tehditlerden gemilerini uzak tutmak istiyor.Deniz piyadelerini kıyıya yakın yerlere taşımak için tasarlanan gemilerin bu ortamlarda ‘büyük risk altında’ olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Congressional Research Service, USMC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here