Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da on saatten fazla süren görüşmelerin ardından Azerbaycan ve Ermenistan’ın Karabağ’da 10 Ekim saat 12:00’den itibaren geçerli olacak ateşkesi kabul ettiklerini açıkladı.

Bakü ve Erivan ayrıca ‘mümkün olan en kısa sürede barışçıl bir çözüme ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlama’ konusunda anlaşmaya vardı. Taraflar ayrıca, Karabağ müzakere sürecinin formatının değişmezliğini de teyit etti.

Lavrov, ‘esirlerin ve cenazelerinin takas edilmesi için ateşkes ilan edildiğini’ ve Azerbaycan ile Ermenistan’ın görüşmelere başlayacağını söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’ın Moskova’daki görüşmesi yaklaşık 10 saat sürdü.

Moskova’da gerçekleştirilen görüşme sonrası Lavrov ‘ateşkes’ açıklamasını yerel saatle sabah 03.00’da yaptı.

Lavrov, iki ülkenin çözüm için görüşmelere başlayacağını duyurdu.

ANKARA: AZERBAYCAN, ERMENİSTAN’A SON KEZ BİR FIRSAT VERMİŞTİR

Dışişleri Bakanlığı tarafından Azerbaycan-Ermenistan ateşkesine ilişkin olarak yapılan açıklamada “Azerbaycan, Ermenistan’a son kez bir fırsat vermiştir” dendi.

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesin önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyeceğini belirtti.

Kaynak: Ajanslar,

Azerbaycan -Ermenistan arasında Karabağ’da süren çatışmaların son durumu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here