MİLGEM konseptinin devamı olarak inşası devam eden 5. gemi İSTİF Sınıfı fırkateynin savaş sistemlerinin tedariği için ASELSAN ile HAVELSAN tarafından oluşturulan iş ortaklığı ile ana yüklenici STM Savunma arasında sözleşme imzalandı.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında,” ASELSAN ile HAVELSAN arasında oluşturulan iş ortaklığı ile ana yüklenici STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ arasında MİLGEM 5 Projesi (savaş sistemleri) ile ilgili olarak bugün bir sözleşme imzalandı. ” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: ” “Sözleşme kapsamında seyir sistemleri, muhabere sistemleri, radar sistemleri, silah sistemleri, su altı sistemleri, elektronik-harp sistemleri ve elektro-optik sistemlerinin tedarikinden ASELSAN sorumlu olup, iş payı 663 milyon 474 bin 642,10 TL’dir.”

Savaş sistemlerinin teslimatının 2021-2023’te gerçekleştirileceği bilirtildi.

İSTİ Sınıfı fırkateynler, MİLGEM konseptinin devamı olarak planlanmıştır. MİLGEM konsepti ile inşa edilen gemilerin beşincisi, sınıfının ilk gemisi olacak TCG İstanbul’un inşasına 2017 yılında başlanmıştır. “İSTİF” Sınıfı Fırkateynlerin 2021-2024 yılları arasında hizmete girmesi, Yavuz Sınıfı fırkateynlerin yerini alması planlanmaktadır. İlk yerli üretilecek fırkateynlerin sırasıyla TCG İstanbul, TCG İzmir, TCG İzmit ve TCG İçel adları alması bekleniyor.

İSTİF-Sınıfı Fırkateyn dizaynı ile ADA Sınıfı Korvetlerde mevcut sistemlere ilave olarak gemiye eklenen veya daha etkin ve modern versiyonları ile değiştirilen sistemler ve bu kapsamda kazandırılan birçok yetenek bulunuyor.

Kaynak: ASELSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here