İsveç havacılık şirketi SAAB Brezilya’nın Sao Paulo yakınlarında kurulan tesislerde Saab Gripen savaş uçaklarının üretimine başlandığını açıkladı.Brezilya 2014 yılında SAAB firması ile 36 adet Gripen E savaş uçağı için sözleşme imzalamıştı.

Saab Aeronáutica Montagens adındaki tesislerde tek koltuklu Gripen E ve iki kişilik F versiyonu için frenler, kuyruk konisi, kanat kutusu ve ön gövde parçaları üretilecek. Uçakların son montajı Embraer’ın Sao Paulo’daki tesisinde ve Saab’ın İsveç Linköping’teki ana Gripen üretim merkezinde gerçekleşecek. Üretim merkezi SAAB firmasının yurt dışında kuruduğu ilk tesisi özelliğide taşıyor.

Brezilya, Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacı kapsamında 2014 yılında açtığı ihaleye Boeing’in F / A-18 Süper Hornet, Dassault Rafale ve Eurofighter Typhoon uçakları katılmıştı.İsveç Gripen E / F modelleri bu zorlu rakipleri içinden ihaleyi kazanarak 36 adet uçak için sözleşme imzalamıştı.

İlk Brezilya Gripen E savaş uçağı geçen yıl eylül ayında uçuş test programını başlatmak için teslim edilmişti.

Brezilya sözleşmenin ardından 70’den fazla personeli eğitim alması için İsveç Saab fabrikalarına gönderdi. Bu personel ülkelerine dönerek yeni açılan tesisde göreve başladı.

Kaynak: SAAB Basın Merkezi, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here