ABD, Japonya’nın 105 adet F-35 savaş uçağı satın alma talebini onayladı.Lockheed Martin tarafından üretilen savaş uçağının en büyük yabancı tedarikçisi Japonya olacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan yabancı askeri satış (FMS) ile Japonya’ya 63 adet F-35A Lightning II Konvansiyonel Kalkış ve İniş tipi ve 42 adet F-35B Kısa Kalkış ve Dikey İniş (STOVL) tipi savaş uçağı satılacak. Satış müzakereleri kongre onayladıktan sonra başlayacak.

Satış onaylandıktan sonra tahmini değeri 23.11 milyar Dolar olacağı belirtildi. Fakat bu fiyat müzakereler sırasında değişebilir.

Anlaşmaya ek olarak 110 adet Pratt & Whitney F135 motoru, elektronik harp ve iletişim sistemleri, Otonom Lojistik Bilgi Sistemi, lojistik paket, yazılım entegrasyonu, yedek parça ve onarım desteği verilecek.

Satın alma gerçekleşirse Japonya 147 F-35 savaş uçağına sahip olacak. Japonya’yı 138 F-35 ile İngiltere takip ediyor. F-35B Kısa Kalkış ve Dikey İniş (STOVL) tipi savaş uçağını ABD Deniz Piyadeleri, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve İtalyan Donanmasının ardından Japonya dördüncü kullanıcısı olacak.

Japonya Öz Hava Gücü, envanterinde bulunan F-4EJ Kai Fantom II uçaklarını emekliye ayırıp F-35’ler ile değiştiriyor. Japonya 2012 yılında Lockheed Martin ile 42 adet F-35A tedariği için anlaşma imzalamıştı.

Japon basınında çıkan haberlerde, Japonya’nın gücünü arttıran Çin’e karşı 100 adet F-35 daha almaya hazırlandığı yazılmıştı. Japon hükümetinin bakımı güçleşen F-15 uçaklarının yerine 100 adet F-35 uçak siparişi vermeye hazırlandığını belirtilmişti.

Japonya Savunma Bakanlığı, envanterde bulunan iki İzumo sınıfı helikopter gemilerinin F-35B’lere uygun olduğu raporu geldikten sonra savunma bakanlığının F-35B lerin alımını gündeme getirildiğini belirtti. Bakanlık yetkilileri İzumo sınıfı helikopter gemilerinden hariç üçüncü bir uçak gemisinin inşaa edilemsinin planlandığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta İzumo sınıfı helikopter gemilerinin F-35B için kullanılabilir hale getirilme çalışmalarının sona yaklaştığı gündeme gelmişti.

Kaynak: Defence News, Ajanslar, Nikkei gazetes,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here