Tayvan’ın güney ucundan Filipinler’in Luzon adasının kuzey ucuna kadar uzanan stratejik Bashi Kanalı üzerinde ABD Hava Kuvvetleri uçaklarının yoğun hava trafiği gerçekleştirdiği bildirildi.

Online uçuş izleme programlarından görülen uçuşlarda KC-135 tanker uçakları, P-8A Poseidon ve P-3C Orion deniz devriyesi uçakları, EP-3E ve RC-135V / W istihbarat uçaklarının kümeler halinde uçtuğu gözlendi.

Çin Pekin Üniversitesi bünyesinde bulunan SCS Probing adlı kuruluş Güney Çin Denizi ve Pasifikte ABD Hava Kuvvetleri ve diğer ülkelerin askeri hareketlerini takip ediyor. SCS Probing’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda 7 Temmuz’dan bu yana Güney Çin Denizi’nde günde 3 ile 5 sorti uçuşun olduğu belirtiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nin Haziran ayından bu yana uçuşlarda kayda değer bir artış gözleniyor. İki P-8A, bir P-3C, iki KC-135 ve bir RC-135W uçağının 24 Haziran’da Bahsi Kanalı üzerinde filo halinde uçtuğu belirtildi.

Haziran ayından itibaren Çin Halk Ordusunun tatışmalı sularda bir dizi tatbikat başlatmıştı. Çin Donanmasının uçak gemileri Tip 001 Liaoning (CV-16) ve Tip 001A Shandong’un (CV-17) Tayvan yakınlarındaki Pratas adasında ve tartışmalı sularda yapılan tatbikatlara katılıyor.

Bunun üzerine ABD, Güney Çin Denizi’nde tartışmalı adalar yakınlarında USS Ronald Reagan ve USS Nimitz uçak gemi grubunun katıldığı tatbikat gerçekleştirdi. ABD ilk defa Güney Çin Denizi’nde 3 Uçak Gemisi Gurubu bulundurmuş oldu.

Kaynak: SCS Probing, Ajanslar, OneDrive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here