Savunma Sanayii Başkanı Dr.İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan M60T tanklarının Fırat projesiyle modernizasyonlarının tamamlandığını açıkladı.Demir, “PULAT Aktif Koruma Sistemi tanklarımızı dünyada ilk 3’e soktu.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Başkanımız IsmailDemir, Fırat Projesiyle modernizasyonu tamamlanan M60T Tankını yerinde inceledi.Envanterde bulunan M60T’lerin modernizasyonları tamamlandı.PULAT Aktif Koruma Sistemi tanklarımızı dünyada ilk 3’e soktu..” ifadelerini kullandı.

M60T tanklarını inceleyen İsmail Demir, ”şu anda bu tankın üzerine o modernizasyonun da ötesinde çok daha fazla unsurlar eklendi. ASELSAN’da yapılan çalışmalarla tankın üzerine tehdit, uyarı, ikaz sistemleri, çeşitli görüntüleme sistemleri, karşı tedbir sistemleri eklendi.” dedi. 

Demir konuşmasına şöyle devam etti: “Daha da önemlisi dünyada sadece üç ülkede bulunan aktif koruma sistemleri bu tanka yerleştirilmiş durumda. Bu da savunma sanayimizde nereye geldiğimizin çok güzel bir göstergesi. Bu tank şu özellikleriyle dünyada çok az ülkenin başarabildiği bir tank haline gelmiş durumda. Bu, şu anlama da geliyor: Altay tankında kullandığımız ve kullanacağımız bir dizi sistemi burada da uygulamış oluyoruz. Demek ki bu tank kazandığı kabiliyetler ile dünyadaki en kabiliyetli tanklar sınıfına girmiş oluyor

Demir, “Bu konuda emeği geçen bütün çalışanlara teşekkür ediyoruz. ASELSAN’a, TÜBİTAK SAGE’ye, ROKETSAN’a, diğer savunma sanayii şirketlerimize, araç yapan, tank yapan zırhlı araç üreten şirketlerimizin hepsine teşekkür ediyoruz. Ve bu hızla inşallah çok daha iyi ürünler piyasaya sürmelerini, ordumuzun envanterine vermelerini bekliyoruz, hayırlı olsun diyoruz.” dedi.

FIRAT M60T PROJESİ

Fırat Kalkanı harekatında M-60T tankları ‘Asimetrik Harp’ ( Anti tank füzeleri, intihar saldırıları, tüneller, insansız hava araçları ) taktikleri ile karşılaşması üzerine tanklarda modernizasyon ihtiyacı ortaya çıktı.

Ana muharebe tanklarının artan tanksavar tehditlerine karşı muharebe sahasında etkinliğin ve beka yeteneğinin arttırılması, terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılması amacıyla 2017 yılında FIRAT-M-60T projesi başlatıldı.

Proje kapsamında Anti Tank Füzelerine (ATGM) karşı bazı sistemler geliştirildi. Füzelerin tanklara gelmeden tespit edilmesi, gelen füzenin bertaraf edilmesi, eğer tank isabet alırsa personelin hayatta kalması için yeni çözümler ortaya çıktı.Aselsan tarafından ‘PULAT Aktif Koruma Sistemi’ ve iç astar koruma sistemleri gibi çalışmalar devam etti. Pulat sisteminin Kalifikasyon testleri devam ederken, 2018 yılında 40 tanka Hibrit PULAT Aktif Koruma Sisteminin montajının başlandığı bildirildi.

Yakın-orta-uzak mesafeden gelebilecek tehditlere karşı uzaktan kumandalı kule silah (UKS) sistemiyakın mesafe gözetleme sistemi, Lazer Uyarı Sistemi tanklara yerleştirildi. Ayrıca tank mürettebatının daha iyi koşullarda çalışabilmesi için İklimlendirme sistemi de hayata geçirildi.

Zeytindalı operasyonuna katılan bir tank personeli,  Lazer uyarı sistemi sayesinde iki defa uyarı aldıklarını ve Anti Tank Füzelerine karşı gerekli tedbirleri alarak canlarını kurtardıklarını belirterek Aselsan’a teşekkür etti.

Bu entegrasyonlar tankın mevcut yeteneklerinde hiç bir azalmaya yol açamadan gerçekleştirildi.Böylece M-60T tanklarının her türlü harekatta kullanımasının önü açılmış oldu. Sistemlerin seri üretimi ve tanklara entegrasyonu operasyon devam ederken sahada (Çobanköy üs bölgesi-Kilis, Çıldıroba üs bölgesi-Kilis, Silopi-Şırnak, İskenderun, Kuzey Irak )  Aselsan tarafından gerçekleştirildi.

Operasyonlardan bugüne kadar geçen iki yıllık süre zarfında 139 adet tank modernize edildi.ASELSAN tarafından modernize edilen M60T tankları sahada göstermiş olduğu başarının ardından tüm M60T tanklarının modernize edilmesi kararlaştırıldı.Bu doğrultuda SSB ile ASELSAN arasında ‘ 1 No’lu Sözleşme Değişikliği ‘ imzalanmıştı. Gerçekleştirilen değişiklik ile sözleşme toplam bedeli 206 milyon Avro ve 50 milyon TL oldu.Sözleşme değişikliği kapsamında ayrıca ‘PULAT Aktif Koruma Sistemi’ M60T tanklarına entegre edilmesi planlandı.

PULAT Aktif Koruma Sistemi sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile M60T tanklarına yöneltilen tanksavar füzelerini havada tespit ederek füzeleri tanklara çarpmadan önce uygun mesafede imha ediyor. PULAT Aktif Koruma Sistemi ile tanklara tam koruma kalkanı sağlayacak olup aynı anda birden çok füze havada imha edilebiliyor.

Fırat Kalkanı harekatından hemen sonra ASELSAN ve TÜBİTAK SEGA beraber çalışarak PULAT Aktif Koruma sistemini geliştirilmeye başladı. Pulat sistemi Tank harekatına uygun olarak tankın üzerine yerleştirilen sabit ve ayrık modüller, kontrol paneli ve güç dağıtım biriminden oluşuyor. Radar tarafından tanka gelen mühimmat tespit ediliyor, tespit sonucu bir takip oluşturularak doğru kesişme noktası hesaplanarak modüller mühimmatı tahrip ediyor.

Kalifikasyon testleri NATO tarafından belirlenmiş AEP-62 test platformunda yapılıyor.Uzun-orta-kısa mesafelerden yapılan atış sonrasında platforma etkisi uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Çeşitli angajman senaryolarında gerçekleştirlen yüzlerce atış yapılmış durumda ve değişik mühimmatlar ile atışlar devam ediyor. Bu sistemleri geliştiren İsrail yaklaşık 2000 yakın atış testi yapmıştı.

PULAT’ın diğer Aktif koruma modeli olan AKKOR’un sözleşmesi 2015 yılında imzalandı. Çalışmalar devam ediyor, şu an alt sistemlerin testleri yapılıyor.Saha testleri 2019 yılında başladı. AKKOR Aktif Koruma sisteminin ALTAY tanklarında uygulanması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here