İtalyan Donanması’nın uçak gemisi ITS Cavour (C 550) F-35B STOVL savaş uçakları yeterlilik denemeleri için ABD’nin Norfolk Deniz Üssü’ne gidecek.

Uçak gemsinin gidişini Surface Navy Association (SNA) tarafından düzenlenen sanal sempozyumu katılan Washington İtalyan Büyükelçiliği Deniz Ataşesi Gianfranco Vizzini duyurdu.

ITS Cavour Uçak gemisi ABD varışından sonra altı hafta boyunca Deniz Piyadeleri (USMC) müfrezesi tarafından eğitilecek.Gemide eğitimlerde ABD Deniz Piyadelerine bağlı F-35B’ler kullanılacak.

Uçak gemisi F-35B savaş uçaklarının görev yapması için 16 aylık bir yenileme ve geliştirme aşamasından geçti. Yenilemenin ardında Mayıs 2020’de Taranto’da bulunan La Spezia Deniz Üssünden ayrıldı.

Yenileme çalışmaları yeni bir güverte kaplaması ve uçuş güvertesinin revizyonunu içeriyordu.Buna ek olarak geminin hangarı, ekipman deposu, yakıt deposu, veri dağıtım ağı, sensörler ve elektronikler sistemler değiştirildi.

Uçak gemsinin yenilenme çalışmaları İtalyan Donanması’nın sipariş verdiği F-35B’lerin ABD’de test uçuşuna başlamasından bir ay sonra başladı.İtalyan Donanması toplam 15 adet F-35B savaş uçağı siparişi vermişti.

Kaynak: Naval News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here