İtalyan Ordusı IŞID’a karşı yürütülen Doğal Kararlık Operasyonu (OIR) kapsamında Kuveyt’e ASTER 30 SAMP/T Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi konuşlandırdı.

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (OIR), Irak ve Şam İslam Devleti’nin Irak ve Suriye’deki faaliyetlerine karşı askerî mücadele yürütme amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığına bağlı olarak 66 ülke veya uluslararası kuruluşa bağlı askerî birimler tarafından oluşturulan ortak görev gücüdür.

SAMP-T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) hava savunma sistemi mevcut ve gelecekteki hava soluyan tehditlere karşı nokta savunması için tasarlanmış bir hava savunma sistemidir. EUROSAM tarafından geliştirilen, Hava Savunma Sistemi Balistik füzelere karşı koyabilen, Avrupa’da üretilen birkaç sistemden biridir. MBDA Missile Systems ve Thales’in ortak mülkiyetinde olan hava savunma sistemi 600 km’ye kadar menzile sahip kısa menzilli balistik füzelere ve savaş uçaklarına karşı koruma sağlamak için İtalya ve Fransa tarafından kullanılıyor.

SAMP/T, 360° tracking ve angajman yapabilen, Arabel Radar ünitesi (MRI) (aynı anda 100 hedefi takip edebilmekte olup 10 ayrı hedefe 16 füzenin angajmanını sağlayabilmektedir), angajman modülü (MC) ve 6 adet dikey fırlatma lançer modülünden (MLT) oluşmaktadır. Her lançerde 8 adet füze bulunmaktadır. SAMP / T, sırasıyla 30 ve 120 km’nin üzerinde maksimum menzile sahip Aster 15 ve Aster 30 önleyicilerini kullanır.

EUROSAM tarafında geliştirilen yeni versiyon Aster 30 Blok 1 NT füzesi 1.500 km mesafeli balistik füzelere karşı etkili olabiliyor. Aster-30 Block 2 konfigürasyonu ise gerçek bir üst katman balistik füze savunma sistemi, exo-atmosferik Anti-balistik füze olarak menzili 3000 km’ye varan MRBM’ler ve IRBM’lerin bir kısmına karşı etkili olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here