Milli Siber Güvenlik Zirvesi ve Fuarı’nda konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bugünün dünyasında teknolojiye ve veriye hükmedenin, veriyi dijital ortamda üreten, kullanan ve saklayan tüm unsurlara da hükmedebileceğini söyledi.

Kamu başta olmak üzere çok geniş ölçüde siber güvenlik ürünlerinin yabancı kaynaklı olmasının kendilerini bir anlamda alarma sevk ettiğini belirten İsmail Demir, bu doğrultuda Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Siber Savunma Merkezi (SİSAMER) Projesi’ni yürüttüklerini bildirdi.

Demir, savunma sanayisine hizmet edecek test ve değerlendirme altyapılarının geliştirilmesi, işletilmesi ve idamesi gibi faaliyetlerin etkin şekilde yürütülmesini sağlamak üzere TRTEST Test ve Değerlendirme AŞ’yi kurdukları bilgisini paylaştı.

Kümelenme bünyesinde bugüne kadar yerli ve milli imkanlarla geliştirilen 275’ten fazla ürün ve 400’den fazla hizmetin iç ve dış piyasaya sunulduğunu söyleyen Demir, “Tüm kamu kurumları, iletişim ve dijital sistemle ilgili tüm birimler, veri biriktiren ve işleyen tüm birimler, milli ve yerli sistemlere güvenmeli.” ifadesini kullandı.

Zirveye katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Teknolojiye, dijitalleşmeye yatırım yapalım sonuna kadar da destekleyelim ama siber egemenliğin temeli insandır” ifadelerini kullandı.

COVID-19 salgınının etkisiyle hayatın her geçen gün biraz daha dijital alana taşındığını vurgulayan Oktay, siber tehditlere karşı yerli ve milli kalkan geliştirmek ve siber vatanda tam egemen olmak için kaybedilecek bir dakikanın bile olmadığını ifade etti.

Dijitalleşme, nesnelerin interneti, bulut bilişim sistemleri ve 5G-6G gibi çalışmalarda sağlanan küresel ilerlemelerin her geçen gün ilerlediğini aktaran Oktay, bu konuda alınacak daha çok yol olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da “Türkiye’deki bir kişinin ortalama olarak günde veri paylaştığı, etkileşimde olduğu cihaz veya sensör sayısı 42. Yani biz, 42 kez dijital dünyaya ayak izimizi bırakıyoruz.” dedi.

Ali Taha Koç, yeni gelecek teknolojiler, 5G, nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojilerle, temas edilen cihaz sayısının daha da artacağını söyledi.

Kayna: TRT Haber, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here