İtalyan Donanmasının amiral gemisi ITS Cavour Uçak gemisi Atlantik geçişini tamamlayarak ABD’nin Norfolk Deniz Üssü’ne vardı.Gemi F-35B STOVL savaş uçakları yeterlilik denemelerine katılacak.

Beşinci nesil kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) F-35B uçaklarının denemeleri kısa sürede başlayacak. İtalya, F-35B savaş uçaklarını uçak gemisinde uçuran üçüncü ülke olacak.

ITS Cavour uçak gemisindeki denemeler, İngiliz Kraliyet Donanması’nın HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde 2018’de yapılan testlere benzer olacak. İtalyan gemisindeki denemlere Maryland, Patuxent River Donanma üssünde konuşlu Entegre Test Filoya bağlı ABD Deniz Piyadeleri F-35B’leri katılacak.

İtalyan uçak gemisi ABD karasularına yaklaştığında ABD Donanmasının Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Stout (DDG 55) tarafından karşılandı. Ortaklaşa 3 gün süren manevralara F-18E/F uçakları ve P-8A Poseidon deniz devriye uçağı katıldı. Manevralarda hava savunma, anti-yüzey savaşı ve komuta kontrol sistemlerinin birlikte çalışabilirliği test edildi.

ITS Cavour uçak gemisi, Norfolk deniz üssünde Nimitz sınıfı nükleer enerjili uçak gemisi USS John C. Stennis (CVN 74) tarafından desteklenecek.İtalyan gemisinin yakıt ikmali, güvenlik, tıbbi işlevleri, ekipman ve personel yükleme dahil olmak üzere bir çok hizmetten USS John C. Stennis sorumlu olacak.

F-35B denemelerinde Entegre Test Filoya bağlı test pilotları ve uçuş test mühendisleri bulunacak. Muhtemelen Test Filoya bağlı iki F-35B gemiye gelecek, buda İtalyan Donanmasına ait F-35B’lerin denemelerde kullanılmayacağı anlamına geliyor. Şu anda montaj hattından çıkan iki F-35B test ve personel eğitimi için Güney Carolina’daki Marine Corps Hava üssünde bulunuyor.

Geçtiğimiz ay Uçak gemsinin gidişini Surface Navy Association (SNA) tarafından düzenlenen sanal sempozyumu katılan Washington İtalyan Büyükelçiliği Deniz Ataşesi Gianfranco Vizzini duyurmuştu.

Uçak gemisi F-35B savaş uçaklarının görev yapması için 16 aylık bir yenileme ve geliştirme aşamasından geçti. Yenilemenin ardında Mayıs 2020’de Taranto’da bulunan La Spezia Deniz Üssünden ayrıldı.

Yenileme çalışmaları yeni bir güverte kaplaması ve uçuş güvertesinin revizyonunu içeriyordu.Buna ek olarak geminin hangarı, ekipman deposu, yakıt deposu, veri dağıtım ağı, sensörler ve elektronikler sistemler değiştirildi.

Kaynak: The Drive

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here