Katar ve Almanya’nın ardından Japonya’da askeri pilotların operasyonel eğitimi için İtalyan Hava Kuvvetleri-Leonardo Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu’nu (IFTS) seçti.

İtalyan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alberto Rosso ve Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) Komutanı General Shunji Izutsu, Japon askeri pilotlarının eğitimini sağlayan bir anlaşma imzaladılar.

İtalyan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alberto Rosso ve Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri Komutanı General Shunji Izutsu Japon pilotların eğitimi için anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında Japon pilotları, Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu’nda (Faz IV) ileri eğitim kurslarına katılacak.

IFTS, İtalyan Hava Kuvvetleri ve Leonardo arasında ortak bir projedir. Uçak filosu ve simülatörlerin bakımı / desteği içeren endüstriyel ortaklığı içermektedir.

Japonya’nın İtalyan Hava Kuvvetleri’nin eğitim yeteneklerine olan ilgisi, bir Japon heyetinin Eylül 2020’de İtalya Hava Kuvvetleri Uluslararası Uçuş Okulu’ndaki 61.Filoyu ziyaret etmesiyle başladı. Ziyaret sırasında, JASDF’den bir delegasyon, İtalyan Hava Kuvvetleri’nin Leonardo M346 Entegre Eğitim Sistemine inceledi ve sistemin mükemmel olduğunu ifade ettiler.

Her iki Hava Kuvvetinin F-35 uçakları ve KC-767 tankeri gibi platformlara sahip olmaları nedeniyle pek çok ortak noktası olduğunu söyleyen İtalyan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alberto Rosso, ” Bugün tarihi bir gün. Her iki ülke birlikte mesleki becerileri paylaşma ve personelimizin sinerji ve dostluk içinde çalışmasını sağlama fırsatı verecek bu anlaşmayı imzalamaktan gurur ve onur duyuyorum. “ dedi.

Japonya, Katar ve Almanya’dan sonra IFTS projesine katılan üçüncü ülkedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here