Güney Kore CVX Hafif Uçak Gemisi Projesi için Korea Aerospace Industries (KAI) ve Hyundai Heavy Industries (HHI) ‘Mutabakat Zaptı’ (MOU) imzaladı.

Her iki taraf Güney Kore hafif uçak gemisinin uçuş operasyonlarında kullanılacak sabit kanatlı, döner kanatlı uçakları veya insansız hava araçlarının (İHA) kontrolü, lojistik destek sistemi, eğitim sistemi, test ve değerlendirme vb. alanlarda çok yönlü işbirliği yapmayı kabul etti.

Askeri uzmanlar Korenin en iyi teknolojik tecrübeye sahip olan KAI ve HHI firmaları stratejik işbirliği anlaşması ile CVX Hafif Uçak Gemisi Projesine bir sinerji etkisi getireceğini söylediler.

Uçak sistemlerindeki tecrübesiyle Korea Aerospace Industries (KAI), CVX projesinin en önemli parçası olan savaş uçaklarının uçak gemisinde çalıştırılmasıyla ilgili teknik sorunları çözmesi bekleniyor. Ayrıca KAI firmasının geliştirdiği Marineon Helikopterini gemiye entegrasyonu ve uçuşlar için gerekli insan kaynaklarını geliştirmesine yardımcı olacak.

Güney Kore’nin Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA), Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) Marineon helikopterin saldırı varyantının Kore Cumhuriyeti Deniz Piyadeleri’nin (ROKMC) gelecekteki saldırı helikopteri olarak seçildiğini Nisan ayında açıklamıştı.

KAI Marineon helikopterin saldırı varyantının tasviri fotoğrafı
Kaynak: KAI

Hyundai Heavy Industries (HHI) geçtiğimiz Haziran ayında Busan’da düzenlenen MADEX 2021 fuarında insansız su üstü gemilerini çalıştırabilecek entegre savaş sistemini uygulayan yeni bir CVX maketini sergilemişti. Ayrıca HHI Kraliyet Donanması’nın uçak gemisi HMS Queen Elizabeth’in yapımında kilit rol oynayan İngiliz Babcock International firması ile Ağustos’da ortaklık anlaşması imzalamıştı.

HHI’nin CVX projesindeki rakibi DSME ise MADEX 2021 fuarında İtalyan gemi yapımcısı Fincantieri ile benzer bir ittifaka imza atmıştı.

Kaynak: Naval News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here