PLA Doğu Bölgesi Komutanlığı'na bağlı iki taarruz helikopteri uçuş eğitimi sırasında denizin üzerinde çok düşük bir irtifada yan yana uçuyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) ait savaş ve özel görev uçakları yanında nakliye ve saldırı helikopterleri Tayvan adası yakınlarında bir tatbikatta görüldü. Tayvan medyası ilk kez bir PLA saldırı helikopterinin tatbikata katıldığını söyledi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu hava unsurları toplam yedi uçak ile Tayvan’ın ilan ettiği güneybatı hava savunma tanımlama bölgesine girdi. Bir Y-8 komuta-kontrol ve iletişim uçağı; bir Y-8 keşif uçağı; bir Y-8 elektronik harp uçağı; iki J-16 savaş uçağı; Bir Mi-17 kargo helikopteri ve bir WZ-10 saldırı helikopteri hava harekatında yer aldı.

Tayvan medyası adanın savunma makamlarının PLA’nın uçuş faaliyetlerini günlük olarak duyurmaya başlamasından bu yana bölgede ilk kez bir PLA saldırı helikopterinin bir tatbikata katıldığını söyledi.

Çinli askeri uzmanlar, sabit kanatlı uçaklara kıyasla daha düşük hızlara ve kısa menzillere sahip olan helikopterlerin, dikey kalkış ve iniş yapabilmeleri ,onlara Tayvan adasına yapılacak operasyonlarda özel avantajlar sağladığını belirtti.

Nakliye helikopteri Mi-17’nin personel ve araçlar için geniş bir kapasiteye sahip olduğunu belirten uzmanlar, silahlı olmadığından ona eşlik etmesi için WZ-10 gibi silahlı bir helikoptere ihtiyacı olduğunu söyledi.

WZ-10 saldırı helikopterinin yüksek ateş gücü, gelişmiş sensörler ile kara-deniz hedeflerine saldırabiliyor. Hatta havadan-havaya füze fırlatma imkanı veren aviyoniklere sahip olması sebebiyle riskli alanlarda iki helikopter ortak görev yapabileceği belirtiliyor.

Helikopterlerin daha kısa menzillerine rağmen, helikopter güverteli gemilerle birlikte kullanıldığında deniz ötesi operasyonlar gerçekleştirebileceğide değerlendirildi.

Adanın savunma yetkilileri, Ağustos ayında bir PLA Z-9 denizaltı karşıtı savaş helikopterinin bölgeye ilk kez girdiğini söylemişti.

Kaynak: Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA, Global News,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here