Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, ambargolardan sonra güçlendirilen CATS kameralı Bayraktar TB2 SİHA teslimatı gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yeni Bayraktar TB2 SİHA teslimatlarımızı yaptık. Ambargolardan sonra güçlendirmesine hız verdiğimiz CATS kameralarımızı da SİHA’larımızla beraber hizmete verdik. Güvenlik güçlerimize hayırlı olsun “ ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ordusunun Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA), Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarda kullanılması üzerine Kanada Türkiye’ye yönelik ihracat izinlerini askıya aldığını duyurmuştu.Kanada şirketi Wescam’in ürettiği görüntüleme ve hedef teknolojisi Baykar şirketi tarafından üretine BAYRAKTAR TB2 İHA’larında kullanılıyordu.

Kanada’nın Türkiye’ye yönelik ihracat izinlerini askıya almasının ardından Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SİHA’larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçtiklerini duyurdu.

CATS, İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine 2015’de giren Bayraktar TB2 İHA/SİHA’ları Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 160 Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor.

Baykar TB-2 daha küçük, üretimi kolay ve maliyeti düşük olduğundan çatışma sahalarında yoğun olarak kullanıldı. Bahar Kalkanı Harekatı’nda, Libya ve Karabağ çatışmalarında Türkiye ilk kez İHA/SİHA’ları konvansiyonel bir güce karşı bu yoğunlukta kullandı.İHA/SİHA’ların, hassas Mini Akıllı Mühimmatın ve Elektronik Harp kabiliyetlerinin bir araya gelerek koordineli kullanılması Türkiye’ye büyük başarı getirdi.

Kaynak: SSB, ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here