İngiltere ordusu, envanterinde bulunan Challenger-2 tankları 800 milyon sterlinlik bir sözleşme yenileyecek.Yeni tank Challenger-3’ün 2030 yılında tam olarak faliyete geçmesi planlanıyor. Yenilenmeyen Challenger-2 tankları kullanımdan kaldırılacak.

Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) ile yapılan anlaşma kapsamında, hizmette olan Challenger-2 ana muharebe tanklarından 148 tanesi yenilenerek Challenger 3 seviyesine çıkarılacak. Tankın ilk işletim kapasitesine 2027 yılında, tam olarak faliyete geçmesi 2030 yılında ve 2040 yılına kadar da hizmette kalması planlanıyor. Yenilenmeyen Challenger-2 tankları kullanımdan kaldırılacak.

Challenger 3 tankları Shropshire Telford’daki Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) fabrikasında üretilecek ve 1998’den beri hizmette olan mevcut Challenger 2 tanklarının yerini alacak.Firma yetkilileri, 800 milyon sterlinlik proje ile RBSL’de 130 mühendis ve 70 teknisyen dahil olmak üzere 200 kişiye iş sağlayacağını söyledi.

Yenileme konusunda fazla ayrıntı paylaşmayan Savunma Bakanı Ben Wallace, “Avrupa’nın en ölümcül tankı” olacağını tahmin ediyoruz şeklinde konuştu.

Yeni Challenger 3 tankları, 60 mil hız ile tamamen dijital hale getirilecek, yüksek hızlarda artırılmış menzile ve en gelişmiş mühimmatı kullanan yeni bir 120mm yivsiz namlu tank topuna sahip olacak. Ayrıca yeni bir otomatik hedef tespit ve izleme sistemi, yeni bir soğutma sistemi, yükseltilmiş süspansiyonu olan motor entegre edilecek.Tanka gündüz / gece görüntü sisteminin parçası olarak termal uzun menzilli kameralar takılacak.

İngiltere Hükümeti Mart ayında yaptığı açıklamada Challenger tanklarının üçte birinin yaklaşık 227 tankın hurdaya çıkarılacağını belirtmişti. Bu yılın başlarında açıklanan savunma raporlarında ordunun odak noktasının dronlara ve siber savaşa kaydığı vurgulanmıştı. Raporlarda ordunun personel sayısının 2025 yılına kadar 72.500 düşürüleceği gündeme geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here