Misawa Hava Üssü’nden kalktıktan 30 dakika sonra düşen F-35 savaş uçağının enkazının bulunduğu bildirildi. Savaş uçağı 9 Nisan’da üssün 135 kilometre uzağında yerel saat ile 7:30’da düşmüştü.

Japon medyasında çıkan haberlerde, Pasifik Okyanusu’nda görev uçuşu sırasında kaybolan uçağın Aomori Bölgesi’nde bulunan Misawa Hava Üssü’nden kalktığı belirtildi. Japonya’nın ilk F-35 filosu 29 Mart’da Misawa Hava Üssü’nde operasyonel duruma geçmişti.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri, Misawa Hava Üssü’nden yaklaşık 135 kilometre mesafede, yerel saat ile 7:30’da irtibatın kaybolduğunu duyurdu.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait  bir F-35B uçağı 28 Eylül 2018’de Güney Karolina eyaletinde bulunan askeri üs yakınlarında düşmüştü.Geçmişte ufak kazalar yaşanmış olmasına rağmen ilk büyük kaza olarak gösteriliyor.

Japonya Hava Öz Savunma Gücü, envanterinde bulunan F-4EJ Kai Fantom II uçaklarını emekliye ayırıp F-35’ler ile değiştiriyor. Japonya 2012 yılında Lockheed Martin ile  42 adet F-35A tedariği için anlaşma imzalamıştı.

Nikkei Asian Review gazetesinde geçen yıl çıkan haberde, Japonya’nın gücünü arttıran Çin’e karşı 100 adet F-35 daha almaya hazırlandığı belirtilmişti.Haberde Japon hükümetinin, Aralık ortasında Ulusal Savunma Programını kabul ettikten sonra F-35 alımını onaylamasının beklendiği kaydedildi.

Nikkei gazetesi bu çerçevede Japon hükümetinin bakımı güçleşen F-15 uçaklarının yerine 100 adet F-35 uçak siparişi vermeye hazırlandığını bildirdi.

İsmi açıklanmayan savunma yetkililerine dayanarak yapılan haberde Japonya’nın ABD Deniz Piyadelerinin kullandığı dikine iniş ve kalkış yapabilen F-35B varyantıyla ilgilendiği belirtildi.

Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya düzenlediği basın toplantısında F-35B’nin değerlendirildiğini fakat nihai bir kararın alınmadığını söyledi.

Envanterde bulunan iki İzumo sınıfı helikopter gemilerinin F-35B’lere uygun olduğu raporu geldikten sonra savunma bakanlığının F-35B lerin alımını gündeme getirdiği belirtiliyor.

Japonya’da yayınlanan Mainichi gazetesine konuşan yetkililer, İzumo sınıfı helikopter gemilerinden hariç üçüncü bir uçak gemisinin inşaa edilemsinin planlandığını söyledi.

Kaynak: Ajanslar, Defence News, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here