Almanya parlamentosu Mısır’a yaklaşık 2,3 milyar Euro değerinde altı adet savaş gemisi satışını onayladığı bildirildi.

Mısır Donanması Güney Afrika’ya benzer gemiler satan Thyssen Krupp Marine Systems (TKMS)’den ilk etapta üç adet MEKO® A-200 fırkateyni siparişi verecek.Askeri kaynaklar ileride dördüncü gemininde sipariş verilebileceğini belirtti. Platformlar hem denizaltı savaşı hem de yüzey savaş misyonları gerçekleştirebilecek. Mısır’a bu gemilerin hangi konfigürasyonda teslim edileceği henüz açıklanmadı.

Bundestag Bütçe Komisyonu anlaşmayı garanti altına almak amacıyla bir gemi için ihracat kredisine onay verdiğini açıkladı.Bu anlaşmayla Mısır ile pazarlık halinde olan Fransız firması Naval Grub, Fremm firkateyni ve dört Gowind korveti satımını gerçekleştiremeyecek. Bu durum Naval Grub için büyük pazar kaybı olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz hafta Alman Thyssen Krupp Marine Systems (TKMS) bulunduğu konsorsiyum Brezilya Donanmasının ‘Tamandaré Sınıfı Korveti ihalesini kazanmıştı, TKMS bir haftada gibi kısa sürede ikinci ihaleyi kazanmış oldu.

Bolhm ve Voss tarafından tasarlanan MEKO Savaş gemileri 1980’lerden bu yana dünyanın dört bir yanındaki donanmalarda görev yapıyor. MEKO ailesinden geliştirilen MEKO A ailesinin ilk gemisi MEKO A-100 gemisi Bin 650 tonluk çok amaçlı korveti olarak piyasaya çıktı. Daha sonra 3 bin 500 tonluk MEKO® A-200 fırkateyni dizayn edildi.

MEKO® A-200 fırkateyn dizaynına dayalı Valor Sınıf hava savunma fırkateynleri Güney Afrikaya donanması tarafından kullanılıyor. Gemilerin ikisi Hamburg’da Blohm & Voss tersanesinde diğer iki gemi Kiel’de HDW tarafından inşaa edildi.

Güney Afrika donanması sırasıyla SAS Amatola, Şubat 2006’da, SAS Isandlwana Temmuz 2006’da, SAS Spioenkop Şubat 2007’de, SAS Mendi Mart 2007’de göreve başladı. Beşinci gemi için 2009’da sözleşme imzalanması bekleniyordu fakat Güney Afrika donanması beşinci gemiyi satın alma planlarından vazgeçti.

MEKO® 200 serisi genel amaçlı fırkateyn çizgisinde 4 boyutlu savaş (AAW, ASW ve ASuW, BCW) kabiliyetine sahiptir. Gemi genel ve özel görevlerin tüm alanlarında sürekli operasyon yapacak şekilde tasaralanmıştır. Ayrıca deniz devriyesi, korsanla mücadele, özel kuvvetler desteği, SAR ve İnsani yardım operasyonlarında görev yapabilir.

Güney Afrika donanmasında bulunan Valor Sınıfı fırkateynlerde, 70 km menzilli MBDA MM 40 Exocet yüzeyden yüzeye füzeler, İki adet sekiz hücreli VLC’den 12 km menzilli 16 adet Umkhonto füzesi, 35mm’lik 35DPG (Danel Dual Purpose) topu bulunmaktadır. Ayrıca gemide AgustaWestland SuperLynx 300 tipi helikopter görev yapmaktadır.

Geminin en büyük özelliklerinden biri CODAG-WARP (su jeti ve rafine pervaneler) itme sistemine sahip olmasıdır. Bu sistem sayesinde son derce sessiz hareket edebilmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri’de 1982 yılında Alman Blohm ve Voss tersanesi ile imzalanan Track I projesi sözleşmesi ile MEKO sınıfı fırkateynlere sahip oldu. Bu sözleşme ile 4 adet MEKO 200TN tipi genel maksat firkateynin ikisi Almanya’da, geri kalan ikisi Gölcük Tersanesi’nde inşa edildi. Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterine ilk kez modern firkateynler girmiş oldu.

Kaynak: Ajanslar, Thyssen Krupp, naval-technology,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here