Japonya Savunma Bakanlığı, dikey iniş-kalkış yapabilen F35-B (STOVL) uçaklarını ABD’den satın almaya karar verdiğini resmen açıkladı.Güney Kore’nin de önümüzdeki günlerde dört adet F-35A uçağını teslim alacağı bildirildi.

Savunma Bakanlığı 16 Ağustos’da yaptığı açıklamada, tanesi 130 milyon dolar olan 42 adet F-35B savaş uçağı satın almak için karar aldıklarını açıkladı. Bakanlık, Deniz Savunma gücünün elinde bulunan helikopter gemisi Izumo’ya F-35B savaş uçaklarını konuşlandırmak istiyor.

Japon Hükümeti en son açıkladığı orta vadeli savunma programında, dikey kalkış yapabilen savaş uçaklarının alınacağı belirtilmişti.

Japonya Öz Savunma Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki bir F-35A uçağı 9 Nisan’da Misawa Hava Üssünün 135 kilometre doğusunda düşmüştü. Savunma Bakanlığı, düşme sebebini pilotun ‘büyük olasılıkla başının döndüğünü ve uzaysal farkındalığını kaybettmesi’ olarak açıklamıştı.

Japonya Öz Savunam Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde halen 12 adet F-35A savaş uçağı bulunuyor.

Öte yandan dört adet F-35A tipi savaş uçağının daha bir hafta içerisinde Güney Kore’ye intikal etmesi planlanıyor.Gelecek olan uçaklar Seul’ün 140 kilometre güneyinde yer alan Cheongju bölgesindeki 17’inci hava filosu üssünde konuşlanacak.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne (ROKAF) 2021 yılına kadar 40 adet F-35A teslim edilecek. Şu anda ROKAF’ın elinde 4 adet F-35A uçağı bulunuyor, gelen uçaklar ile bu sayı 8’e çıkacak. Savunma Bakanlığı programına ( DAPA) göre 2019 sonuna kadar Güney Kore’ye 10 adet F-35A Lightning II uçağının envanterde olması planlanıyor.

Kaynak: japantimes, nhk, Ajanslar, Defenseworld,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here