Raytheon firmasının ABD Donanması için geliştirdiği AN/SPY-6(V)2 Hava ve Füze Savunma Radarı, Wallops adasında bulunan Yüzey Savaş Sistemi Merkezi’nde ilk sistem testlerini tamamladı.

Raytheon yaptığı açıklamada, ilk testlerde ticari uçaklar dahil olmak üzere birçok hedef AN/SPY-6(V)2 radarı tarafından tespit edilip takip edildi. Başka testte ise radar bir kaç saat çalıştırılarak çoklu hedeflerin izlenmesi test edildi.

SPY-6 radar ailesi en yeni sensörü olan AN/SPY-6(V)2 (EASR) radarı uçak gemileri ve Amfibi Hücum gemilerinde kullanılması planlanıyor. Yeni radar eş zamanlı olarak hava ve yüzey savaşı ( AAW, ASuW), elektronik harp ve trafik kontrolü (ATC) gibi misyonları gerçekleştirecek. Yeni radarlar ABD Donanmasında kullanılan AN / SPY-6 (V) 1 radarlarının yazılım tabanı üzerine geliştirilerek üretildi.

EASR radarı iki varyant olarak üretilecek, amfibi saldırı gemileri ve Nimitz sınıfı uçak gemisi için AN / SPY-6 (V) 2 olarak adlandırılan tek yüzlü dönen dizinli radar kullanılacak. Diğer varyant AN / SPY-6 (V) 3 üç yüzlü dönen dizinli radarı Gerald R. Ford sınıfı uçak gemileri ve gelecekteki FFG (X) güdümlü füze fırkateynlerinde kullanılacak. Üç yüzlü dizin radar inşa edilen ikinci Ford sınıfı USS Jhon F.Kennedy (CVN-79) uçak gemisine 2023 yılında yerleştirilecek.

AN / SPY-6 (V) 2 radarının sistem testleri tamamlandıktan sonra 2019 yılının 4.çeyreğinde seri üretime geçecek. Radarın ilk uygulaması Amfibi Hücum gemisi USS Bougainville’e (LHA-8) yapılacak.

SPY-6 ailesinin diğer üyesi AN / SPY-6 (V) 1 Hava ve Füze Savunma Radarı Ocak 2019’da yapılan testlerde kısa menzilli balistik füzeyi başarıyla takip etti. Mart 2017 yılından bu yana radarın testleri devam ediyor. AN / SPY-6 (V) 1 radarı DDG 51 Flight III destroyerlerinde kullanılacak.

Kaynak: Raytheon, Ajanslar, Defpost, Navaltoday,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here