Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) sınıfının birinci gemisi FFM Fırkateyni Mogami’yi teslim aldı.

Japon gemi yapımcısı Mitsubishi Heavy Industries Co., Ltd (MHI) Nagazaki’deki tersanesinde FFM Fırkateyni Mogami (もがみ) için bir teslim töreni düzenlendi.

Törenin hemen ardından Mogami, Mayın Harp Gücü’nde görev yapmak için Yokosuka Deniz Üssü’ne doğru yola çıktı. Gemi adını Japonya’nın Yamagata Eyaletinde bulunan Mogami Nehri’nden (Mogami-gawa) almıştır. JMSDF’ye göre “Mogami Nehri’nin“ Anneler Nehri ”olduğu söyleniyor. İnsanlara birçok nimet getirdiği için Mogami Nehri “Anneler Nehri”olarak anılıyor.

Mogami (FFM-1) sınıfının ilk gemisi iken, sınıfın ikinci gemisi Kumano (FFM-2) Mart 2022’de JMSDF’de devreye alındı. Bunun nedeni, Mitsui E & S’nin MHI’dan bir taşeronluk siparişi alarak Okayama’da inşa edildi. Sınıftaki üçüncü gemi Noshiro, MHI tarafından Haziran 2021’de Nagasaki’de denize indirildi. Dördüncü FFM, Mikuma, MHI tarafından Aralık 2021’de denize indirildi.

Mogami sınıfı Fırkateynler FFM olarak adlandırıldı, daha önce 30DX olarak adlandırılmıştı, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için tasarlanmış yeni nesil çok görevli fırkateyndir. JMSDF için toplam 22 Fırkateyn tedarik edilmesi bekleniyor.

30DX/FFM fırkateynleri Japon karasularında barış zamanında devriye görevi, kıyı savunması ve mayın taramasından sorumlu olacak.Bu sebeple çok çeşitli görevler yapacak şekilde tasarlandı. Öne çıkan özelliklerinde biride mayın avlayabilme ve mayın döşeme imkanına sahip olmasıdır.

Yeni nesil fırkateynlerde, BAE sistemin Mk.45 mod. 4 5 inç deniz topu, 2 adet 12.7mm Uzaktan Silah Sistemi, Mk.41 Dikey Fırlatma Sistemi (VLS), 1 adet Raytheon SeaRAM füze sistemi, 8 adet Mitsubishi’nin MHI Tip 17 gemi karşıtı füze, mayın karşı önlemleri için Mitsubishi’nin OZZ-5 İnsansız Mayın Avlama Aracı, saldırı amaçlı bilinmeyen tipte deniz mayınları bulunuyor.

Sensör olarakta fırkateynlere, Mitsubishi Elektrik’in OPY-2 çok fonksiyonlu Radarı ve OAX-3EO / IR sensörleri, Hitachi’nin OQQ-11 mayın önleyici sonarı, NEC OQQ-25 denizaltı karşıtı sonarı (VDS / TASS) entegre edilmesi planlanıyor.

Gemi üzerindeki Mk.45 mod.4 5 topu ile karaya çıkan dost birliklere topçu desteği verirken, çıkarma yapılacak bölgenin mayından temizlenmesine veya düşman unsurlarının karaya çıkmasını engellemek için mayın döşeme kabiliyetine sahip olması, fırkateynin önemli taktik özelliği olarak öne çıkmaktadır.

30DX/FFM fırkateynleri, 132 metre uzunluğunda, 16 metre genişliğinde yaklaşık 5.500 tonluk tam yük deplasmanına sahip olacak.Bir adet Rolls Royce MT-30 gaz türbini ve iki MAN 12V28 / 33D dizel motordan oluşan bir CODAG tahrik sistemi ile donatılana gemi 30 deniz mili üzerinde hız yapabilecek.

Son yıllarda Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) görev yükü giderek artmaktadır. Japonya, Somali kıyılarında korsanlığı caydırma görevleri gibi dünyanın dört bir yanındaki ortak operasyonlara gemi görevlendirmeye devam ediyor.Bunu yanında Kuzey Kore’nin durumu ve Çin’in denizlerdeki genişleme politikalarına karşı JMSDF’nin görevleri giderek artmaktadır. JMSDF, yeni nesil çok fonksiyonlu 30DX/FFM fırkateynleri ile uluslararası operasyonlarda yer almayı ve Kuzey Kore-Çin tehditi ile mücadele etmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here