KAAN motorları için ABD’den ortak üretim talebi

0
89

Türkiye’nin önemli teknoloji projelerinden biri olan KAAN Milli Muharip Uçağı’nda (MMU) kullanılacak olan F-16 savaş uçaklarında mevcut olan GE’nin F110 motorlarını Türkiye’de üretme amacıyla ABD’den ortak üretim izni talep ettiği öğrenildi.

Bloomberg’un kaynaklara dayandırdığı habere göre, Türkiye, Ocak 2024’te ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi planladığı KAAN milli muharip uçağının ilk aşamasına GE’nin F110 motorlarını Türkiye’de üreterek tedarik sağlamak istiyor.

Haberde, beşinci nesil uçağın Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından Birleşik Krallık BAE Systems Plc’nin yardımıyla geliştirildiği belirtiliyor. Kaynaklar, Türkiye’nin kendi versiyonunu geliştirene kadar KAAN uçaklarında iki adet F110 motoru kullanmayı düşündüğünü ifade etti.

Uçak motorlarının ortak üretimi için İngiliz Rolls-Royce Holdings Plc ile görüşmelerin devam ettiğini belirten yetkililer, görüşmelerin ileri bir aşamada olduğunu ancak tarafların henüz bir konsorsiyum oluşturulması konusunda anlaşmaya varmadıklarını söyledi. Rolls-Royce, Türkiye’deki Kale Grubu ile bir ortak girişimi bulunuyor ve anlaşma sağlanması durumunda motorların burada üretilmesi bekleniyor.

İlk prototip uçaklarda kullanılmak üzere tedarik edilen 5 veya 6 adet F110 motoru 2022 yılı içinde Türkiye’ye teslim edildi. General Electric tarafından geliştirilen F110 Turbofan Motor Sistemleri, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları tarafından da kullanılıyor.

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan tüm F-16 savaş uçaklarının 311 adet F110 motoru TEI tarafından üretildi. Ayrıca, lisans altında 10 adet motor, Umman Hava Kuvvetleri’ne satıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here