ANKA-3 ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

0
100

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen İnsansız Savaş Uçağı ANKA-3, bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Erken saatlerde havalanan ANKA-3 ilk uçuşunu 8 bin irtifa ve 150 knot sürate yaklaşık 1 saat 10 dakika tamamladı. İlk inişi öncesinde, pisti pas geçme testini de gerçekleştiren ANKA-3 ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

ANKA-3’ün operasyonel olarak ciddi bir taşıma kapasitesi bulunmakta; yüksek hızda, 44 bin fit’e kadar çıkabilir ve 40 bin fit’te görev yapabilir. Toplam uzunluğu 9.5 metre, kanat açıklığı 12.5 metredir. Havada kalış süresi 10 saat, seyir hızı 250 knot, azami seyir hızı 425 knot.

ANKA-3, elektronik sistemlerle desteklenerek havadan yere ve gerektiğinde havadan havaya taarruz amacıyla kullanılabilir. ANKA-3, Milli Muharip Uçak, HÜRJET, F-16 gibi insanlı sistemlerle ortak operasyonlarda görev yapabilir.

ANKA-3’te biri gövde altında, ikisi dahili ve kanat altlarında ikisişer olmak üzere toplam 7 silah istasyonu bulunacak. Dahili silah istasyonu, birer adet Mark 83 sınıfı silah taşıyabilir ya da hacmine göre daha fazla sayıda daha küçük mühimmat taşıyabilir. Kanat altındaki ilk büyük istasyonda SOM-J, yine Mark 83 sınıfı silahlar taşınabiliyor. Kanat dışındaki istasyonlarda nispeten küçük silahlar taşınabiliyor. Dolayısıyla, çok geniş bir silah taşıma yelpazesine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here