TCG PREVEZE Denizaltısı tarafından Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen harp atışında, AKYA ağır torpidosu hedefi tam isabetle vurarak çok kısa sürede imha etti.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, “TCG PREVEZE Denizaltısı tarafından Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen harp atışında, AKYA ağır torpidosu hedefi tam isabetle vurarak çok kısa sürede imha etti. Böylece savunma sanayimizde yeni bir eşik aşılarak Deniz Kuvvetlerimiz büyük bir güç kazandı. Savunma sanayisinde tam bağımsız Türkiye!” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin yerli imkanlar ile geliştirdiği torpidosu AKYA’nın ‘harp başlıklı’ ilk atışı gerçekleştirilmiş oldu.

Hem su üstü (SUH/ASuW) hem de denizaltı (DSH/ASW) hedeflerine karşı atılabilecek şekilde çift maksatlı olarak tasarlanmış olan AKYA, batarya (akü) tahrikli, fiber-optik kablo güdüm, aktif/pasif akustik sonar, manyetik yaklaşma sensörü ve dümen suyu dedektörü (wake homing kabiliyeti) donanımlı bir ağır torpido silahıdır.

AKYA Torpidosunda kullanılacak harp başlığı ve güdüm sistemi Roketsan, sonar sistemine ait transdüser dizini Meteksan Savunma Firması, Dümen Suyu Dedektörü, Torpido Test Alanı için Ölçümlendirme ve Konumlandırma Sistemi ile bu program kapsamında geliştirilecek sistem ve yazılımların doğrulanması için kullanılacak Su Altı Akustik Modellerini ve Akustik Sinyal Üreteçleri ise Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri (KBS) tarafından geliştirildi.

AKYA Torpidosu üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü olmadan ilk atış denemesini 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla gerçekleştirmişti.

KYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı kapsamında TCG GÜR denizaltısından yapılan AKYA Talim Torpidosu atışı 25 Ocak 2021’de gerçekleştirildi.

Milli olarak geliştirilen AKYA eğitim torpidosu atış testleri kapsamında ilk kez “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak TCG PREVEZE denizaltısından başarılı bir atış 14 Mart 2022’de gerçekleştirildi.

IDEF 2021’de AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı çerçevesinde 30+ olan torpidonun menzili revize edilerek 50+ menzile çıkarıldığı açıklandı.

AKYA Milli Ağır Torpidosu’nun Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda bulunan ağır torpidoların (Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish) yerine alternatif olarak kullanılması planlanıyor.

AKYA’nın Preveze Sınıfı Denizaltı Uygulaması (MÜREN-PREVEZE SYS) Projesine entegrasyonu ihalesi 12 Mart 2012’de imzalandı. GÜR Sınıfı Denizaltılar için TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında “ADVENT-MÜREN SYS ile AKYA Entegrasyonu Projesi” 1 Şubat 2023′te imzalandı. MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan PREVEZE ve AY sınıfı denizaltılara AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı. İmzalanan bu yeni sözleşme ile söz konusu yetenek GÜR Sınıfı denizaltılara da kazandırılmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here