ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kabil’deki büyükelçilik personelini tahliye etmek için 3 bin ilave askerin çoğunun Pazar akşamına kadar Afganistan’a gitmiş olacağını bildirdi. Pentagon Sözcüsü John Kirby bazı askerlerin Kabil’e şimdiden ulaştıklarını bildirdi.

İngiltere de Afganistan’daki vatandaşlarının tahliye edilmesi için askeri operasyon başlattığını açıkladı. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace yaptığı açıklamada bu askerlere gerekli olması durumunda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin de katılacağını belirtti.

İNGİLTERE: EL KAİDE GELİRSE AFGANİSTAN’A GERİ DÖNERİZ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan’ın iç savaşa sürüklendiğini ve El Kaide gibi örgütlerin burada yeniden canlanarak Batı için tehdit oluşturmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Sky televizyonuna konuşan Wallace ‘‘aciz devletlerin’’ bu tür grupların çoğalacağı ortamı sağladığı uyarısında bulundu ve ‘‘El Kaide’nin geri dönmesi olası’’ dedi.

Wallace BBC televizyonuna yaptığı açıklamada ise İngiltere’nin 1830’lu yıllarda Afganistan’ın savaş ağaları, vilayetler ve aşiretler tarafından yönetilen bir ülke olduğunu gördüğünü kaydetti. Savunma Bakanı, ‘’Dikkatli olmazsanız durum iç savaşa döner. Sanıyorum şimdi de bir iç savaşa doğru ilerliyoruz’’ diye konuştu.

Wallace, Taleban’ın tek bir varlık olmadığı, “her türden farklı çıkarları” kapsadığı uyarısında bulundu.

BM GENEL SSEKRETERİ: AFGANİSTAN DURUM KONTROLDEN ÇIKMAK ÜZERE

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ise Taleban’a Afganistan’daki askeri operasyonlarını derhal durdurma çağrısı yaptı ve ülkenin kontroldan çıkmak üzere olduğu uyarısında bulundu.

Guterres, “Uluslararası toplumun savaş yolundakilere mesajı açık olmalıdır. Askeri güç yoluyla iktidarı ele geçirmek, kaybedilen bir önermedir. Bu, yalnızca uzun süreli bir iç savaşla veya Afganistan’ın tamamen tecrit edilmesiyle sonuçlanabilir’’ diye konuştu.

Kaynak: VOA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here