Karadeniz üzerinde ABD uçaklarına SU-30’lar önleme yaptı

0
1136

Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan ABD keşif uçaklarına Rus Hava Kuvvetleri’ne bağlı SU-30 savaş uçakları ile önleme yapıldığı açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Güney Askeri Bölgesi’nde görev yapan nöbetçi hava savunma birliklerinin Karadeniz’in tarafsız suları üzerinde Rusya sınırlarına doğru uçan ABD keşif uçaklarını tespit ettiği belirtilerek, “Hedefleri önlemek için Karadeniz Filosu’na ait Su-30 avcı uçağı havalandırıldı” ifadesine yer verildi.

Karadeniz üzerinde ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı KC-135 yakıt ikmal uçağı, RC-135 stratejik keşif uçağı ve Deniz Kuvvetleri’ne bağlı P-8 Poseidon  denizaltı karşıtı savaşı (ASW) uçağı uçuyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı, P-8 Poseidon uçağı ile yakıt ikmali yapan KC-135 uçağının görüntülerini yayınladı.

ABD’nin B-1B Lancer bombardıman uçakları Avrupa ve Karadeniz bölgesinde gerçekleştirdikleri uçuşlara, Türkiye, Romanya, Polonya ve Ukrayna’dan hava unsurları 29 Mayıs’da katılmıştı.

Bombardıman Görev Gücü misyonuna Türk Hava Kuvvetleri KC-135 tanker uçakları, Ukrayna’dan ise Su-27 Flankers ve MiG-29 Fulcrums savaş uçakları ilk kez katıldı.

Kaynak:Sputnik, USNAVY, Rusya MOD,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here