Yalova’da bulunan Sefine tersanesi tarafından inşa edilen Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) projesi için General Electric (GE) ile iki adet LM2500 gaz türbini tedarik anlaşması imzalandı.

Dünya denizlerinde icra edilecek harekâtta ulusal ve uluslararası görev kuvvetlerini desteklemek üzere tedarik edilmesi planlanan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) projesi 2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile Sefine Tersanesi arasında imzalanmıştı.

DİMDEG’in ana görev fonksiyonu İdari ve Lojistik faaliyetler kapsamında Muharebe Hizmet Desteğidir. Amfibi Harekât ve Malzeme Nakli görev fonksiyonu ile Barışı Destekleme ve Doğal Afet Yardım Harekâtına da katkı sağlayacaktır. 194 metre uzunluğunda ve 22 bin ton ağırlığında olması beklenen ilk DİMDEG’in 2023 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

DİMDEG, ikmal kabiliyetlerinin yanı sıra MİLGEM ve LHD gibi muharip gemilerle birlikte, açık denizlerdeki ve okyanus ötesindeki görevler sırasında, komuta kontrol gemisi görevini de icra edebilecek.

Sefine Tersanesi tarafından, yerli tasarım ile inşa edilecek DİMDEG projesinde ayrıca ASELSAN ve HAVELSAN gibi birçok yerli savunma sanayi firması da görev alıyor.

DİMDEG gemisinin tasarımını ise daha önce TCG Alemdar, TCG Akın, TCG Işın ve Oruç Reis gemilerinin tasarımlarını da üstlenen milli tasarım şirketi SEFT Ship Design gerçekleştiriyor.

Kaynak: Ajanslar, Deniz.Kuv.Kom, Deniz Haber,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here