Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı “Üçlü Girişim” mutabakatı imzalandı

0
52

Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı Türkiye öncülüğünde Romanya ve Bulgaristan ile başlatılan “Üçlü Girişim” kapsamında bugün İstanbul’da  “Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı (MCM Black Sea)” imzalandı. 

İstanbul’daki Kalender Kasrı’nda gerçekleşen törende Millî Savunma Bakanı Yaşar GÜLER, Romanya Savunma Bakanı Angel TİLVAR ve Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Atanas ZAPRYANOV tarafından “Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı (MCM Black Sea) imzalandı.

Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı daha da etkin mücadele etmek maksadıyla 3 ülke arasında protokol yapılmasına ortak karar verdiklerini belirten Millî Savunma Bakanı Yaşar GÜLER, “müttefiklerimiz Romanya ve Bulgaristan’a götürdüğümüz teklif sonrasında, stratejik bir vizyon benimsedik.  Bu çerçevede, Karadeniz’de sürüklenen mayın tehdidine karşı bir Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu oluşturulması hususunda mutabık kaldık.” dedi. 

Güler, bu inisiyatifin NATO Vilnius Zirvesi bildirisinde yer alan “Allied Regional Efforts- müttefiklerin bölgesel gayretleri” kapsamında da önem arz ettiğine inandığını söyledi. 

Türkiye’nin öncülüğünde Romanya ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri’nin katılımı ile kıyıdaş ülkelerin kurduğu bir mayın temizleme grubu olan MCM Blacksea (Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu), Rusya- Ukrayna savaşı sırasında Karadeniz’e döşenen deniz mayınlarının Karadeniz’in güneyine sürüklenmesiyle, bölgedeki deniz güvenliğinin sağlanması ve mayınların bertaraf edilmesi amacıyla Karadeniz’in Güneyinde yer alan üç ülkenin öncülüğünde kuruldu.

Üç ülkenin Milli Savunma Bakanlarının imza attığı mutabakata göre, organizasyon yapısı içerisinde üç ülkenin Deniz Kuvvetleri Komutanlarından oluşan bir komite yılda iki defa toplanacak. Her ülkeden birer mayın avlama gemisi ve bir komuta kontrol gemisi olmak üzere toplam 4 gemi Karadeniz’de görev yapacak.

NATO’nun, Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı Türkiye öncülüğünde Romanya ve Bulgaristan ile başlatılan “Üçlü Girişim” kapsamında bugün İstanbul’da imzalanan “Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı’nı (MCM Black Sea)” memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

NATO Sözcü Vekili Dylan White, X sosyal medya platformundan İstanbul’da imzalanan “Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı”na ilişkin paylaşım yaptı.

White, “Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’nin Karadeniz’deki mayın tehdidine karşı birlikte çalışmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, bölgede ve ötesinde seyrüsefer özgürlüğü ve gıda güvencesini artırmaya yönelik önemli bir katkıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here