Kızıldeniz Aspides Operasyonuna katılan Alman Hessen Fırkateyni İlk İHA’yı Düşürdü

0
88

ABD Merkez Komutanlığı, “Aspides Operasyonu” kapsamında Koalisyon Deniz Gücüne yeni katılan Alman Sachsen Sınıfı Hessen Fırkateyni’nin (F-221) ve ABD askeri uçaklarının en az 5 Husi İntihar İnsansız Hava Aracını düşürdüğünü duyurdu.

Avrupa Birliği tarafından oluşturulan Aspides (Kalkan) Operasyonu Güney Kızıldeniz’de konuşlanmış durumda. Alman Sachsen Sınıfı Hessen Fırkateyni, Yemen’den gerçekleşen bir saldırıyı önlemekle Aspides Operasyonu’na katılan gemiler arasında İntihar İnsansız Hava Aracı düşüren ilk gemi oldu.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Alman fırkateyninin yanlışlıkla ABD Hava Kuvvetlerine ait bir MQ-9 “Reaper” İnsansız Hava Aracına kilitlendiği ve geminin ateşlediği 2 adet SM-2 füzesinin arızalanarak okyanusa düştüğü de iddia edildi.

Avrupa Birliği, Kızıldeniz’de yaşanan Husi saldırılarını önlemek için askeri deniz operasyonuna Fransa, Almanya, İtalya, Belçika ve Yunanistan deniz kuvvetleri unsurları katılıyor.

Devriye botu Maui (WPB 1304) ve Yunan güdümlü füze fırkateyni HS Hydra (F452), Basra Körfezi’ndeki geçiş tatbikatına katılıyor.

Yunan Donanması fırkateyni HYDRA (F452), Kızıldeniz’de AB’nin başlattığı “ASPIDES” Operasyonu’na katılmak için Salamis Deniz Üssü’nden dün ayrıldı. Operasyona Almanya Hessen Fırkateyni (F221), Fransa Languedoc Fırkateyni (D653), İtalya Caio Duilio Muhribi (D554), Yunanistan Hydra Fırkateyni (F452) katılıyor.

Aspides Operasyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) Kızıldeniz’de deniz ticaretini korumak ve Husi saldırılarını önlemek için başlattığı bir deniz operasyonudur. Operasyon 19 Temmuz 2023 tarihinde başlamış ve halen devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here